Mađari – ili Mađari – bili su među najstrašnijim ratnicima u srednjovjekovnom svijetu, a posebno su bili poznati po svojoj smrtonosnoj vještini strijelaca na konjima.
Muški kosturi koji datiraju iz 10. stoljeća redovito se nalaze uz lukove, strijele i drugo oružje, no autori nove studije izvješćuju o iznenađujućem otkriću 1100 godina stare žene čiji grobni prilozi uključuju slično oružje, postavljajući pitanja o njoj jedinstveni identitet.
Tajanstvena žena prava je rijetkost u globalnim arheološkim zapisima, koji sadrže vrlo malo ženskih kostura pokopanih uz oružje. I dok je primamljivo pretpostaviti da je ona morala biti žena ratnica, autori studije pozivaju na oprez prije nego što prebrzo donesete bilo kakve uzbudljive zaključke.
Poznata jednostavno kao SH-63, zagonetna jedinka pronađena je na groblju Sárrétudvari–Hízóföld u Mađarskoj, gdje su istraživači prethodno otkrili veliki broj ukopa s oružjem i opremom za jahanje. Groblje je bilo u upotrebi tokom razdoblja mađarskog osvajanja u 10. stoljeću, kada su ti vješti strijelci zadavali smrt i pustoš svojim neprijateljima širom Evrope dok su njihovi konji tutnjali kontinentom, piše IFLS.
Međutim, za razliku od svih drugih ukopa na tom mjestu, grob SH-63 sadrži zbunjujuću mješavinu muških i ženskih grobnih priloga, s oružjem kao što su vrhovi strijela za "probijanje oklopa", ploča od luka od jelenog roga i fragmenti tobolca pronađeni uz nakit i prsten za kosu. To je ostavilo autore studije u nedoumici oko spola drevne jedinke, što ih je nadahnulo da provedu niz morfoloških i genetskih analiza.
Nažalost, loše stanje očuvanosti kostiju otežavalo je dobivanje detaljnih informacija o načinu života, zdravlju i dobi u trenutku smrti subjekta, iako su svi podaci upućivali na činjenicu da je ta osoba doista bila ženskog spola. Značajno je da je ovo prvi put da je žena pronađena zakopana pored oružja u Karpatskom bazenu iz 10. stoljeća.
Sljedeće pitanje koje se automatski postavlja odnosi se na to jesu li to ostaci ratnika ili ne. Kako ističu autori studije, ratničko je zanimanje teško utvrditi jer podrazumijeva specifičan društveni i pravni status koji se stvarno može potvrditi samo iz pisanih izvora.
Međutim, primjećuju da se čini da ostaci ženke pokazuju određene ozljede gornjih udova i promjene na zglobovima koje se obično vide samo na muškim kosturima u Sárrétudvari–Hízóföldu. Značajno je da su ove oznake nevjerojatno slične onima pronađenim na drugim pojedincima zakopanim uz oružje i opremu za jahanje, što sugerira da je vjerojatno imala sličan način života kao ti muškarci.
“Svakako, jedno od najintrigantnijih pitanja je može li se slučaj smatrati pokopom ratnika”, pišu istraživači. "Nažalost, na trenutnoj razini istraživanja, ovo mora ostati otvorena rasprava."
"Unatoč tome, možemo pouzdano zaključiti da ova osoba doista predstavlja prvi poznati ženski ukop s oružjem(ima) iz razdoblja mađarskog osvajanja u Karpatskom bazenu."