Šta je Hezbollah

Naoružani su do zuba, imaju projektile, granate, bespilotne letjelice: Izrael strepi od Hezbollaza koji bi mogao izazvati krvavi požar

Odnosi između Hezbollaha i palestinske frakcije Hamasa nisu uvijek dobri. Hamas je ogranak pokreta sunitskog Muslimanskog bratstva, dok je ideološko vrelo Hezbollaha Iranska revolucija

Hezbollah je jedan od najvažnijih islamističkih pokreta na Bliskom istoku. Sa sjedištem u Libanu ima dva krila, paravojno (Džihadsko vijeće) i političko, koje vodi političku stranku koja ima odlučujući utjecaj, TV-stanicu i široku mrežu usluga. Njegovi rašireni poslovni interesi, zakoniti i nedopušteni, donose stotine miliona dolara.

Širok raspon resursa i bliske veze s Iranom i Sirijom pomogli su Hezbollahu da prevlada brojne izazove u svom 40-godišnjem postojanju. Otkako ga je 1982. godine osnovala grupa radikalnih šiita, Hezbollah se optužuje za brojna krvava nedjela nasilja u Libanu, protiv Izraela, kao i ona na međunarodnom nivou.

Proglašen terorističkom organizacijom od SAD, Hezbollah kontrolira većinu libanskih područja s većinskim šiitskim stanovništvom: južni Bejrut, južni Liban i istočnu dolinu Bekaa.

Odnosi između Hezbollaha i palestinske frakcije Hamasa nisu uvijek dobri. Hamas je ogranak pokreta sunitskog Muslimanskog bratstva, dok je ideološko vrelo Hezbollaha Iranska revolucija.

Dvije grupe posvađale su se oko Sirije tokom građanskog rata, kada je Hamas odbio podržati vladu Bashara al-Assada. Ipak, predstavnici obaju – i iranski sigurnosni dužnosnici – redovno se konsultiraju. Svi su posvećeni uništenju Izraela i protive se bilo kakvoj normalizaciji veza arapskih ili muslimanskih država.

Iako nema dokaza o direktnoj upletenosti, stručnjaci vide utjecaj Hezbollaha u Hamasovim zločinima u Izraelu prije 10 dana.

"Nema sumnje da je Hamas imao doprinos Hezbollaha. Ovo je bilo direktno iz priručnika Hezbollaha", rekao je Matthew Levitt iz Washingtonskog instituta za bliskoistočnu politiku, piše Guardian.

Nedavni video koji prikazuje borce kako treniraju sa snajperskim puškama u planinama Libana možda je preuveličao neke Hezbollahove vojne sposobnosti, ali malo analitičara sumnja da su one značajne.

Hezbollah ima snagu od 20.000 boraca, od kojih su mnogi dobro uvježbani i dobro naoružani, koji se brzo mogu proširiti pozivanjem 30.000 honorarnih vojnika, a zatim dodatno pojačati slabije obučenim pomoćnicima, rekao je Naveed Ahmed, nezavisni analitičar specijaliziran za Hezbollah.

Mnogi komandanti Hezbollaha stekli su korisna iskustva u bitkama u Siriji, a stručnjaci kažu da je Hezbollahovo uporište u južnom Libanu sada branjeno sistemom dubokih bunkera, tunela i podzemnih skladišta.

Ono što je ključno, Hezbollah ima goleme zalihe projektila dugog dometa, koji mogu pogoditi gotovo bilo koju metu u Izraelu i srušiti obrambene štitove kako bi uništili bitnu infrastrukturu, kao i pogoditi naseljena središta. Nedavni izraelski zračni napadi u Siriji vjerojatno su bili usmjereni na sprečavanje daljnjih opskrba Hezbollaha iz Irana.

"Naoružavaju se do zuba. Imaju zalihe projektila, puno topničkih granata. Imaju bespilotne letjelice dugog dometa sposobne nositi puni teret. To je vrlo vješta i napredna vojna organizacija nakon iskustva u Siriji", rekao je Ahmed.

Napetosti duž izraelske granice s Libanom vrlo su visoke. U utorak je protutenkovski projektil ispaljen iz Libana pao na grad Metula u sjevernom Izraelu. Izraelske odbrambene snage odgovorile su artiljerijom i zračnim napadima. Desetine sela južno od granice su evakuirani.

Ako se vođe Hezbollaha odluče za eskalaciju sukoba, to bi moglo dovesti do krvavog i teškog sukoba na dvije fronte za Izrael i do krvavog regionalnog požara.

Neki analitičari vjeruju da Hezbollah, iako posvećen uništenju Izraela, ima previše za izgubiti da bi riskirao sveobuhvatni sukob, s obzirom na njegove političke i opsežne interese. Mnogi sugeriraju da Hezbollah već neko vrijeme želi izazvati kratki, ograničeni rat, ali želi izbjeći nešto veće. Međutim, svi se slažu da postoji značajan rizik od kobne pogrešne procjene u tako napetom okruženju.

Glasnogovornik Hezbollaha opisao je dosadašnje napade kao "upozorenje" Izraelu, dok su visoki dužnosnici više puta rekli da neće stajati po strani, a ministar vanjskih poslova već je upozorio da se vjerovatno širenje rata na drugim frontama približava neizbježnoj fazi.