Kineska vlada izgradila je najveću poznatu operaciju dezinformiranja na internetu na svijetu.
Koristi je za uznemiravanje američkih stanovnika, političara i kompanija —povremeno prijeteći svojim metama nasiljem, utvrdio je CNN-ov pregled sudskih dokumenata i javnih objava na društvenim mrežama.
Podli napadi
Napadi – često podle i duboko lične prirode – dio su dobro organizirane, sve drskije kampanje zastrašivanja kineske vlade usmjerene na ljude u Sjedinjenim Američkim Državama, pokazuju dokumenti.
Američki State Department kaže da je ta taktika dio širih, više milijardi dolara vrijednih pokušaja da se oblikuje svjetsko informacijsko okruženje i ušutkaju kritičari Pekinga koji su se proširili pod predsjednikom Xi Jinpingom.
U srijedu bi se predsjednik SAD Joe Biden trebao sastati upravo sa Xijem na summitu u San Franciscu.
Žrtve se suočavaju s nizom desetina hiljada objava na društvenim mrežama u kojima ih se naziva "izdajicama i psima" uz rasističke i homofobne uvrede.
Kažu da je sve to dio pokušaja da ih se dovede u stanje stalnog straha i paranoje.
Često žrtve ne znaju kome se obratiti. Neki su razgovarali s policijom, uključujući FBI - ali malo je učinjeno.
Iako su tehnološke kompanije i društvene mreže zatvorile hiljade računa koji su ciljali ove žrtve, nadmašio ih je niz novih naloga koji se pojavljuju gotovo svaki dan.
Stotine hiljada računa
Poznati kao "Spamouflage" ili "Dragonbridge", stotine hiljada računa raširenih po svim većim platformama društvenih medija ne samo da su uznemiravali Amerikance koji su kritizirali Kinesku komunističku partiju.
Također su nastojali diskreditirati američke političare, omalovažavati američke kompanije koji se sukobljavaju s interesima Kine.
Privatni istraživači pratili su mrežu od prvog otkrića prije više od četiri godine.
Međutim, tek su posljednjih mjeseci savezni tužitelji i Facebookova matična kompanija Meta zaključili da operacija ima veze s kineskom policijom.
Meta je u augustu objavila da je samo u drugom kvartalu 2023. uklonila gotovo 8.000 računa koji se pripisuju ovoj grupi.
Google, koji je vlasnik YouTubea, saopćio je za CNN da je zatvorio više od 100.000 povezanih računa u posljednjih nekoliko godina, dok je X, ranije poznat kao Twitter, blokirao stotine hiljada kineskih "državnih" ili "povezanih" računa.
Ipak, s obzirom na relativno niske troškove takvih operacija, stručnjaci koji prate dezinformacije upozoravaju da će kineska vlada nastaviti koristiti ovu taktiku kako bi pokušala zadržati online rasprave bliže preferiranom narativu Komunističe partije, što često podrazumijeva pokušaj potkopavanja SAD i demokratskih vrijednosti.
Širi se na sve strane
"Mogli bismo pomisliti da je ovo ograničeno na određene chat sobe, ovu ili onu platformu, ali širi se na sve strane", rekao je za CNN Mike Gallagher, predsjednik Odbora Zastupničkog doma SAD za KPK.
“I samo je pitanje vremena kada će se to dogoditi onom prosječnom američkom građaninu koji ne misli da je to sada njegov problem.”
Kada su trolovi prekinuli antikomunistički Zoom događaj, koji je organizirao njujorški aktivist Chen Pokong u januaru 2021., on nije nimalo sumnjao ko je odgovoran.
Trolovi su se rugali sudionicima i prijetili da će jedna žrtva "jadno umrijeti".
Njihovo ponašanje podsjetilo je Chena na represiju kineske vlade, gdje je proveo gotovo pet godina u zatvoru zbog prodemokratskog rada.
Njegove sumnje o tome ko stoji iza prekida su se učvrstile kada je američko Ministarstvo pravosuđa optužilo više od 30 kineskih zvaničnika ranije ove godine za vođenje opsežne operacije dezinformiranja koja je ciljala disidente u SAD, uključujući one na Chenovom Zoom sastanku.
Bila je to samo jedna od više optužnica koje je Ministarstvo pravosuđa (DoJ) otvorilo u aprilu, razotkrivajući navodne urote kineske vlade da cilja svoje kritičare i neprijatelje, a istovremeno dovodi u pitanje suverenitet SAD.
Kineski agenti
Dva navodna kineska operativca optužena su za vođenje "neprijavljene policijske stanice " u New Yorku.
Prošle je godine još jedna optužnica opisala kako su kineski agenti navodno pokušali omesti kongresnu kampanju jednog kineskog disidenta.
"Žele mi oduzeti slobodu govora, pa se osjećam kao da to nije samo napad na mene. Oni također napadaju Ameriku", rekao je Chen.
U tužbi američkog tužilaštva imenovana su 34 službenika kineskog Ministarstva javne sigurnosti i objavljene su njihove fotografije za računarima.
Oni su navodno radili na kampanji dezinformiranja poznatoj kao "Radna grupa za posebni projekt 912".
Operacija, primarno bazirana u Pekingu, čini se da uključuje "stotine" operativaca širom zemlje, prema izjavi agenta FBI-a.