oprezno

Napasna stvorenja siju strah po plićacima na Jadranu: Za neke ljude mogu biti opasne

Svake godine, plivači širom Jadrana sve češće susreću ribu ušatu, koja zbog svojih ugriza izaziva zabrinutost, ali srećom, one nisu opasne po zdravlje za većinu ljudi. Međutim, određene mjere opreza su potrebne, posebno za one s otvorenim ranama.

Ivica Kocijan podijelio je svoje iskustvo za Dnevnik, opisujući kako je osjetio lagane ugrize dok je plivao, što mu u početku nije smetalo. No, ugrizi su postali agresivniji, te mu je na kraju riba uspjela otkinuti komadić kože s noge.

Poznavatelj riba Pero Ugarković objašnjava kako se tokom ljetnih mjeseci ušatama ubrzava metabolizam, što ih tjera da traže dodatne izvore hrane. Jedan od tih izvora je uklanjanje parazita s većih riba ili sisara, pa su ljudi, zbog svojih rana, madeža i bradavica, privlačne mete za ove ribice.

"Kad ušate ugledaju ranu, to im je posebno privlačno," kaže Ugarković.

Iako ugrizi ušate nisu opasni, ronilac Velimir Vrzić savjetuje plivačima da budu oprezni.

"One se zalete, nemaju zube kao orade, ali mogu čopnuti komadić kože. Preporučujem ljudima s otvorenim ranama da izbjegavaju ulazak u more zbog svoje sigurnosti," kaže Vrzić.

Ušata, koja preferira čiste vode, živi duž jadranske obale i najčešće se kreće na dubinama između pet i 20 metara. Iako njeni ugrizi mogu biti neugodni, nema potrebe za panikom. Uz malo opreza, plivanje u Jadranu i dalje ostaje sigurno i ugodno.