Zamislite trenutak kada ljudska tehnologija uspije "dotaknuti" našu zvijezdu, Sunce, i donese nam fascinantne, ali istovremeno zastrašujuće podatke.
Upravo to postigla je NASA-ina sonda Parker, koja je prošla kroz Sunčevu vanjsku atmosferu – koronu – u historijskom podvigu. Dok je letjela kroz užareni prostor, zabilježila je zvukove koji su mnoge ostavili u šoku.
NASA-ina Parker Solar Probe, lansirana 2018. godine, ima ključnu misiju istraživanja Sunčeve korone – najudaljenijeg sloja Sunčeve atmosfere. Uz pomoć gravitacije Venere, sonda se približila Suncu više nego ikad ranije, a njen najbliži prolazak dogodio se 24. decmbra 2024. godine, na samo 3,8 miliona milja od Sunčeve površine.
Iako ta udaljenost zvuči ogromno, u svemirskim mjerilima ona je izrazito bliska. S obzirom na temperature Sunca, koje na površini dosežu oko 5600 °C, a u koroni čak i više, sonda je opremljena posebnim štitom od ugljične pjene koji može izdržati temperature do 1425 °C.
Letjelica se kreće brzinom od nevjerojatnih 430.000 milja na sat, što ju čini najbržim objektom kojeg je čovječanstvo ikad stvorilo.
Ovaj nevjerovatni uspjeh opisao je Nicky Fox, voditelj NASA-ine Uprave za znanstvene misije: "Ovo je historijski trenutak u našoj prvoj misiji do zvijezde. Istraživanjem Sunca iz blizine, možemo bolje razumjeti njegov utjecaj na naš Sunčev sistem i tehnologiju, kao i steći dublji uvid u funkcioniranje zvijezda širom svemira."
Dok je sonda prolazila kroz koronu, izvršila je mjerenja koja pomažu naučnicima razumjeti zašto je ovo područje oko Sunca toliko vruće te kako nastaje solarni vjetar – neprekidan tok čestica koji Sunce ispušta.
Jedan od fascinantnih trenutaka bila je i registracija zvuka brzih solarnih vjetrova. Iako je zvuk zapravo umjetno generiran iz podataka prikupljenih sondom (jer u svemiru nema zvuka), rezultirajuća škripa podsjeća na jezive zvukove koji su mnoge zaintrigirali.
"Jezivo je, kao da dolazi iz pakla", komentirao je jedan korisnik. Drugi je dodao: "Tačno ovako zamišljam zvukove iz svemira." Zvuk koji sonda bilježi zapravo je rezultat brzih solarnih čestica koje se oslobađaju iz korone i šire se svemirom. Kako se udaljavaju od Sunca, ti "zvukovi" postaju sve tiši dok napuštaju Sunčevu atmosferu.
Sljedeći prolasci sonde planirani su za 22. marta i 19. juna 2025., čime će NASA nastaviti prikupljati vrijedne podatke o najvrućem dijelu svemira koji nas okružuje.