Znanstvenici procjenjuju da trenutni trošak dopremanja samo jedne kile materijala do Mjeseca i natrag iznosi gotovo 100.000 dolara — velika kazna za preopakiranje.
A sada NASA traži rješenja koja će pomoći budućim astronautima da učinkovitije ponovno iskoriste materijal koji donesu na Zemljin prirodni satelit, nudeći 3 miliona dolara u novčanim nagradama putem svog novog 'LunaRecycle Challengea'.
'Astronauti će morati maksimalno iskoristiti sve što ponesu sa sobom, čak i svoje smeće', rekla je američka svemirska agencija u videu kojim promovira natjecanje.
Agencija je napomenula da će fokus LunaRecycle-a biti 'ne-plinoviti, ne-biološki i ne-metabolički' čvrsti otpad: 'stvari poput ambalaže, tkanina i strukturnih elemenata.'
Krajnji cilj je osmisliti inovativne i hiper-učinkovite nove načine za pretvaranje ovog smeća u 'upotrebljive proizvode' koji podržavaju 'izvanplanetnu znanost i istraživanje'.
Prva faza natjecanja nosit će novčanu nagradu od milion dolara i omogućiti inovatorima da se natječu na dvije različite staze.
Staza 'Digital Twin' prihvatit će prijave virtualnih simulacija tehnologije natjecatelja na djelu, uključujući podatke iz stvarnog svijeta, a staza 'Prototype Build' će voditi timove koji razvijaju detaljne dizajne svojih izuma za recikliranje.
NASA je rekla da će Faza 2 biti 'ovisna o pojavi obećavajućih prijava u Fazi 1', ali će sa sobom donijeti i 2 miliona dolara potencijalnih dobitaka.
Management of Challenge vodit će direktor svemirskih tehnologija i inženjerskih istraživanja na Sveučilištu Alabama, dr. Rajiv Doreswamy.
No Inženjerski koledž južne škole koordinirat će s NASA-om, preko svog povijesnog centra za svemirske letove Marshall u Huntsvilleu, Alabama.
U FAQ-u objavljenom uz LunaRecycle Challenge, i sveučilište i savezna svemirska agencija obećali su da neće 'polagati pravo na intelektualno vlasništvo (IP) iz podnesaka timova.'
'Sve poslovne tajne, autorska prava, prava na patente i softverska prava ostat će u svakom timu', navodi se u Čestim pitanjima o izazovu.
Unatoč tome, NASA gaji nadu javnosti da bi razvoj ove lagane, niskoenergetske tehnologije za recikliranje lunarnog otpada mogao brzo koristiti i ljudima koji žive i rade kod kuće na svemirskom brodu Zemlja.
'Dok se NASA priprema uspostaviti ljudsku prisutnost na Mjesecu i oko njega', objavila je NASA na YouTubeu, '"reduce, reuse, recycle" postat će univerzalni model, ne samo zemaljski.'
Ako budu uspješne, ove tehnike recikliranja također će olakšati istraživačima svemira provođenje jeftinijih i resursno učinkovitijih putovanja na Mars.
Dr. Ibrahim Guven, izvanredni profesor strojarstva i nuklearnog inženjerstva na Sveučilištu Virginia Commonwealth (VCU), primijetio je da su troškovi slanja robe na Crveni planet bili reda veličina skuplji od slanja na Mjesec.
Trošak slanja funte na Mars i natrag, prema procjenama dr. Guvena za 2022., iznosio je otprilike milion dolara.