Nauka

NASA objavila audio zapis crne rupe. Zvuči jezivo: “Kao milijarde duša na mukama”

U vakuumu svemira nema mnogo buke, ali NASA (Američka svemirska agencija) nedavno je otkrila da crne rupe ispuštaju zvukove koji podsjećaju na sablasne, nezemaljske jecaje.

NASA je na svom Twitteru objavila audiosnimak jezivih zvukova koji dolaze od valova tlaka iz crne rupe i prolaze kroz skupinu galaksija, piše Business Insider.

“Pogrešna pretpostavka da u svemiru vlada tišina postoji jer je svemir većinom vakuum, kojim ne mogu putovati valovi zvuka.

Lavina reakcija

Grupa galaksija ima toliko plinova da smo uspjeli uhvatiti zvukove”, objavljeno je na NASA-inom Twitteru.

Taj zvuk, međutim, ljudsko uho ne može čuti jer je predubok, prednosi Slobodna Dalmacija.

Opservatorij Chandra uhvatio je podatke iz valova u galaksijama u Perzeju, vidljive rendgenom, koji su nalikovali nečujnim zvukovima. NASA je potom prebacila zvuk iz originalnog registra u onaj koji ljudi mogu čuti – što je 144 i 288 kvadrilijuna viša frekvencija od originalne.

NASA je prvi put audio snimak objavila u maju, ali objava od ponedjeljka izazvala je lavinu reakcija.

“Ovo je cool i jako, jako jezovito”, napisao je CNN-ov voditelj Jim Sciutto na Twitteru.

Na Twitter profilu za podcast BlindBoy objavljeno je da crna rupa zvuči kao “milijarde duša na mukama”, a kanadska glumica Elizabeth Bowen usporedila je zvuk kao “onu scenu u filmu kad neko slučajno naleti na sotonistički kult usred šume”.

“Svi pričaju o tome kako je ovo jezivo, ali meni je najstrašnije kako zvuk samo odjednom stane”, kaže bloger za astronomiju, Phil Plait.

Više kreativnosti

Kada je prvi put objavila snimak, NASA je također podijelila i malo ugodniju sonifikaciju zvukova od M87, crne rupe čiju fotografiju – prvu crne rupe ikad – je objavio Event Horizon Telescope projekt još 2019. godine.

Taj zvuk također dolazi iz podataka Chandra teleskopa, ali uključuje i audio interpretacije Hubble teleskopa i radiovalove iz astronomskog projekta ALMA u Čileu.

Takva kombinacija zahtijevala je više kreativnosti od jednostavne prilagodbe frekvencije, a NASA ju je pretvorila u predivnu glazbu.

Najglasniji dio zvukova iz M87 odgovara najosvjetljenijem dijelu fotografije – tačno onom na kojem se nalazi crna rupa.