prelijepo

NASA objavila fascinantan video: Proletite kroz Stubove stvaranja, nevjerovatnu kreaciju Svemira

Sjećam se jako dobro aprila 1995. godine. Bio je to mjesec u kojem je objavljena zadivljujuća i kultna slika nazvana 'Pillars of Creation', piše Mark Thompson za Sience Alert.

Snimio ju je svemirski teleskop Hubble, ali sada se u akciju uključuje teleskop James Webb.

Webb je rano snimio slike maglice Orao (dom 'stupova'), ali sada su astronomi kombinirali podatke iz Hubblea i Webba kako bi stvorili nevjerovatnu 3D animaciju leta kroz maglicu.

Stubovi stvaranja sastoje se uglavnom od hladnog molekularnog vodika i prašine. Nose ih jaki vjetrovi i ultraljubičasto zračenje koje emitiraju obližnje vruće, mlade zvijezde.

Stubovi, koji nalikuju velikim kozmičkim prstima, imaju dodatne izbočine, koje su veće od Sunčevog sistema, koje se protežu od njihovih vrhova. U tim su prstima usađene mlade vruće zvijezde. Najviši od stubova mjeri tri svjetlosne godine od vrha do dna.

Zapanjujući novi 3D film vodi gledatelje na putovanje kroz strukture stubova, oslanjajući se na stvarne podatke promatranja iz naučne studije koju je vodila Anna McLeod, izvanredna profesorica na Univerzitetu Durham u Ujedinjenom Kraljevstvu. Video omogućuje gledateljima da dobiju uvid u to kako dva svemirska teleskopa mogu sarađivati.

Nova vizualizacija omogućava gledateljima da razumiju kako dva najmoćnija svjetska svemirska teleskopa sarađuju kako bi pružili detaljniji prikaz. Hubble snima objekte koji sjaje u vidljivom svjetlu na hiljadaa stepeni, dok je Webbova infracrvena kamera osjetljiva na hladnije objekte na samo stotinama stupeni i može prodrijeti kroz prašinu kako bi otkrila zvijezde ugrađene unutra.

Film čini više od samog stvaranja fantastičnog videa. Pomaže gledateljima da istraže niz različitih područja i faza formiranja zvijezda.

Na primjer, središnjem stupu se pristupa i može se promatrati s mladom protozvijezdom ugrađenom na njegov vrh. Može se vidjeti kako svijetli jarko crveno na infracrvenoj slici.

Blizu vrha lijevog stuba nalazi se dijagonalni mlaz materijala koji je izbačen iz novorođene zvijezde. Vruća mlada zvijezda ne može se vidjeti, ali mlaz odaje njezinu prisutnost. Konačno, na vrhu jednog od izbočina lijevog stuba nalazi se potpuno nova zvijezda koja jarko sjaji.

Još jedna prekrasna prednost nove 3D vizualizacije je stvaranje 3D modela stubova stvaranja koji se može ispisati. Podaci su pretvoreni u STL format datoteke koji se može preuzeti i ispisati kod kuće pomoću 3D pisača.

Ne samo da će ovo biti nevjerovatno zanimljivo kolegama štreberima, već će također biti od goleme obrazovne vrijednosti za škole.