NASA-ina solarna sonda Parker ove će godine proći pored Sunca u trenutku prekretnice za istraživanje svemira.
Sonda, lansirana 12. augusta 2018., trebala bi proletjeti pored Sunca brzinom od 195 km/s ili 435.000 mph 24. decembra 2024., izvijestio je BBC.
NASA to opisuje kao misiju "dodirivanja Sunca" na svojoj web stranici, s ciljem dobivanja našeg "prvog uzorkovanja atmosfere zvijezde".
"U biti skoro slijećemo na zvijezdu", rekao je za BBC Nour Raouafi, naučnik na projektu.
"Ovo će biti monumentalno postignuće za cijelo čovječanstvo. To je ekvivalentno slijetanju na Mjesec 1969. godine", rekao je.
Misija ima za cilj pomoći nam da steknemo dublje razumijevanje Sunca, sa sondom koja kruži bliže Sunčevoj površini nego bilo koja prije i unutar Merkurove orbite, kaže NASA.
Sonda prikuplja mjerenja i slike kako bi pomogla znanstvenicima da saznaju više o tome odakle solarni vjetar dolazi i kako se razvija.
Također daje "kritičan doprinos predviđanju promjena u svemirskom okruženju koje utječu na život i tehnologiju na Zemlji".
Sonda će se na svom putovanju suočiti s ekstremnom vrućinom i radijacijom, leteći "više od sedam puta bliže Suncu od bilo koje svemirske letjelice".
Dr. Nicky Fox, NASA-in voditelj nauke, rekao je za BBC da "ne znaju" što će pronaći u misiji, "ali tražit ćemo valove u solarnom vjetru povezane s grijanjem."
"Pretpostavljam da ćemo osjetiti puno različitih vrsta valova koji bi ukazivali na mješavinu procesa oko kojih se ljudi godinama raspravljaju", dodala je.