naoružavanje u svemiru

NATO je (s pravom?) zabrinut: Šta Rusija razvija u svemiru?

Foto: Freepik

Rastuća zabrinutost u krugovima međunarodne sigurnosti izazvana je informacijama da Rusija možda razvija i planira rasporediti nuklearno oružje u svemiru.

Iako oružje još nije operativno, prema izvještajima američkih obavještajnih agencija, ono je namijenjeno za neutralizaciju satelita, što bi moglo imati ogromne posljedice za globalne komunikacijske i navigacione sisteme.

NATO pojačava budnost

Na ove navode reagovao je i NATO, upozorivši da bi ovakvi potezi mogli destabilizirati svjetsku bezbjednosnu ravnotežu. Generalni sekretar NATO-a, Jens Stoltenberg, izjavio je da će savez "ostati nuklearni dokle god takvo oružje postoji", jasno poručujući da se neće dozvoliti ugrožavanje sigurnosti članica.

NATO je, osim izjava, počeo i s konkretnim koracima – jačanjem odbrambenih kapaciteta i podizanjem nivoa transparentnosti u vezi s nuklearnim oružjem koje već posjeduje.

Diplomatija u sjeni novih tenzija

Na diplomatskom planu, Sjedinjene Američke Države i Japan uputili su rezoluciju Vijeću sigurnosti UN-a, kojom se pozivaju sve države da ne postavljaju i ne razvijaju nuklearno oružje u svemiru. Iako rezolucija ne spominje direktno Rusiju, njen kontekst jasno upućuje na zabrinutost zbog aktivnosti Moskve.

Ovakav potez dolazi nakon višemjesečnih tenzija, kako u vezi sa Ukrajinom, tako i zbog širih pitanja u vezi s militarizacijom svemira.

Geopolitika ide među zvijezde

Ako bi Rusija zaista rasporedila nuklearne kapacitete u svemir, to bi bio presedan koji bi promijenio pravila igre. Sateliti nisu samo "oči i uši" modernih država – oni upravljaju navigacijom, finansijama, komunikacijama, pa čak i infrastrukturom kao što su električne mreže i sistemi za rano upozorenje.

Militarizacija svemira, do sada mahom teorijska, ulazi u fazu realnog strateškog izazova. A odgovor NATO-a pokazuje da zapadne sile ozbiljno shvataju mogućnost takvog razvoja događaja.