EKSTRA DJEVIČANSKO

Naučnici došli do novog otkrića o maslinovu ulju: Pronašli su neočekivan zdravstvene dobrobiti

Promjena prehrambenih navika s omnivorne dijete na onu koja se temelji na raznovrsnim orašastim plodovima, voću i povrću, uz lagani preljev, pokazala se gotovo sigurnim načinom za smanjenje masnih naslaga kod osoba koje su pod povećanim rizikom od srčanih bolesti. Međutim, za neke pojedince, dodatak ekstra djevičanskog maslinovog ulja (EVOO) mogao bi ugroziti inače zdravu prehrambenu odluku.

Tim istraživača s University of Florida i National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases detaljno je proučio učinke biljnih dijeta kod osoba s rizikom od razvoja aterosklerotske kardiovaskularne bolesti. Posljednjih godina, veganske dijete i mediteranski način prehrane dobili su puno pažnje zbog svojih pozitivnih učinaka na razinu kolesterola, pri čemu je ekstra djevičansko maslinovo ulje često hvaljeno kao sredstvo za smanjenje štetnog kolesterola.

Mediteranska dijeta uključuje masnoće životinjskog podrijetla, a dodavanje preporučene količine maslinovog ulja može značiti da unos masnoća doseže gotovo polovinu dnevnog energetskog unosa. Iako su studije pokazale proturječne rezultate o prednostima različitih dijelova mediteranske prehrane, malo je dokaza koji podržavaju tvrdnju da kombinacija maslinovog ulja i niskomasne biljne prehrane značajno koristi osobama s faktorima rizika za srčane bolesti.

Eksperiment

Kako bi to istražili, naučnici su regrutirali 40 odraslih osoba u dobi od 18 do 79 godina koje su tokom osam sedmica pratile pažljivo osmišljenu vegansku dijetu. Prve četiri sedmice dijeta je uključivala četiri dodatne čajne žličice ekstra djevičanskog maslinovog ulja dnevno, dok su iduće četiri sedmice proveli na verziji dijete s niskim unosom EVOO-a, odnosno bez dodatnog maslinovog ulja, uz sedam dana pauze između dviju faza.

Obje verzije dijete, i ona s visokim i ona s niskim unosom EVOO-a, dovele su do poboljšanja kardiometaboličkog profila sudionika, uključujući smanjenje razine kolesterola, šećera u krvi i upalnih markera u usporedbi s početnim mjerenjima. Zanimljivo je da je redoslijed dijeta utjecao na promjene u razini kolesterola u usporedbi s početnim stanjem.

Razina lošeg kolesterola pala

Naime, kod sudionika koji su započeli s većim unosom maslinovog ulja pa zatim prešli na dijetu s malo ili nimalo ulja, razina "lošeg" kolesterola (LDL) značajno je pala. S druge strane, dodavanje maslinovog ulja nakon razdoblja bez njega, činilo se da ometa smanjenje LDL-a.

Istraživači pretpostavljaju da male količine zasićenih masnoća prisutnih u ekstra djevičanskom maslinovom ulju mogu utjecati na obradu LDL-a u jetri, uzrokujući porast njegove razine u krvi, što može povećati rizik od moždanog udara i srčanog udara.

"Izostavljanje ekstra djevičanskog maslinovog ulja može dovesti do većeg smanjenja lipida nego relativno veća konzumacija," pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Ipak, postoje neka ograničenja u ovoj studiji: iako su istraživači uzeli u obzir razlike u spolu i tjelesnoj težini sudionika, svi su sudionici bili ocijenjeni kao osobe s graničnim do visokim rizikom od aterosklerotske kardiovaskularne bolesti (ASCVD), koja se može razviti zbog prevelikog nakupljanja LDL kolesterola u arterijama.