Naučnici su izvršili autopsiju na 50.000 godina starom mladunčetu mamuta koje je otkriveno u Sibiru.
Ženka mamuta, nazvana „Yana“, smatra se najbolje očuvanim primjerkom mamuta ikada pronađenim i jednim od samo sedam kompletnih ostataka ove vrste.
Yana je otkrivena u regionu Jakutije, u Sibiru, gdje ju je ekstremna hladnoća permafrosta sačuvala u izvanrednom stanju.
Danas su naučnici sa Sjeveroistočnog federalnog univerziteta u Jakutsku izvršili disekciju drevnog mamuta kako bi saznali više o načinu života i uzroku smrti ove ikonične životinje, piše MailOnLine.
Na objavljenim fotografijama procedure, naučnici se mogu vidjeti kako režu tijelo i uklanjaju dijelove kože i drugih tkiva radi daljnjih ispitivanja.
Još uvijek nisu objavljeni rezultati studije, ali prethodna istraživanja sisara iz ledenog doba omogućila su uvid u njihovu ishranu i povezanost s modernim vrstama.
Dob i očuvanost mamuta Yane
Prilikom otkrića Yane 2024. godine, istraživači su najavili dalja ispitivanja kako bi utvrdili tačnu starost mamuta u trenutku smrti.
Ranije se procjenjivalo da je bila stara „oko godinu dana ili nešto više“, ali rezultati ove autopsije trebali bi pružiti preciznije podatke.
Mamut Yana teži 180 kilograma i visoka je 120 centimetara, dok njena ukupna dužina iznosi 200 centimetara.
Osim Yane, širom svijeta je do sada pronađeno samo šest drugih kompletnih leševa mamuta – pet u Rusiji i jedan u Kanadi.
Međutim, ono što Yanu čini izuzetnom jeste nevjerovatan stepen očuvanosti.
Obično, kada tijelo životinje ispliva iz zaleđene zemlje i počne se odmrzavati, moderni lešinari brzo počnu jesti izloženo meko tkivo.
Iako je Yana pokazivala određene tragove prehranjivanja na zadnjim nogama, ostatak njenog tijela ostao je gotovo netaknut.
Stručnjaci o očuvanosti Yane
Govoreći nakon otkrića mamuta, Maksim Čeprasov, šef laboratorije Muzeja mamuta pri Sjeveroistočnom federalnom univerzitetu u Jakutsku, izjavio je:
„Pregled je pokazao da je glava jedinstveno očuvana, kao i svi unutrašnji organi. Primijetili smo da su udovi djelimično pojedeni, vjerovatno od strane vrabaca ili sitnih sisara, ali surla i drugi dijelovi glave su izuzetno dobro sačuvani.“
Na fotografijama današnje autopsije vidi se nevjerovatan nivo očuvanosti, posebno u predjelu glave i surle, dijelova koji obično prvi bivaju pojedeni.
Ovo naučnicima pruža jedinstvenu priliku da saznaju kako je Yana živjela u danima prije smrti.
Potencijalna otkrića o ishrani i genetskoj strukturi
U prethodnoj studiji vuka koji je bio zaleđen u permafrostu 44.000 godina, istraživači sa istog univerziteta uspjeli su analizirati njegovu ishranu i odrediti njegovu povezanost s modernim vrstama vukova.
Ako su sadržaji želuca mamuta Yane netaknuti, istraživači bi mogli analizirati njenu ishranu, pa čak i genetski sekvencirati biljke koje je konzumirala.
Pri objavi otkrića, istraživači su najavili „velike testove“ za mladunče mamuta tokom ove godine.
Jedinstveno mjesto otkrića – 'Usta pakla'
Impresivna očuvanost mamuta Yane dijelom se može pripisati specifičnoj lokaciji na kojoj je bila zakopana 50.000 godina.
Yana je otkrivena prošlog ljeta u regionu poznatom kao krater Batagajka, koji se često naziva „Usta pakla“.
Ovo je najveći region permafrosta na svijetu – tlo koje se nikada ne odmrzava tokom godine. Međutim, usljed klimatskih promjena, permafrost se sada ubrzano topi.
Kako se permafrost iz posljednjeg ledenog doba topi, zemlja se urušava u ogromnu depresiju u obliku punoglavca, koja se ubrzano širi još od 1960-ih.
Međutim, istovremeno s urušavanjem tla, otkriveni su i mnogi zamrznuti ostaci drevnih životinja koje su desetine hiljada godina bile zarobljene u ledu.
Ranije su naučnici u istoj depresiji pronašli prapovijesnog konja, bizona i leminga.
Kako je Yana pronađena
Yanu je otkrila grupa lokalnih stanovnika koji su istraživali krater i primijetili da iz urušenog zida sinkholea izranja zamrznuti mamut.
Maksim Čeprasov izjavio je da su se „stanovnici našli na pravom mjestu u pravo vrijeme“.
Vidjevši da je mamut „gotovo potpuno odmrznut“, donijeli su odluku da izrade improvizovana nosila kako bi izvukli mamuta na površinu.
Ta brza reakcija možda je spriječila Yanu da se dodatno raspadne ili da bude pojedena od strane lešinara.
Direktor Sjeveroistočnog federalnog univerziteta, Anatolij Nikolajev, izjavio je:
„Svi smo bili iznenađeni izuzetnim stepenom očuvanosti mamuta.“