Iz godine u godinu sve više osjetimo posljedice klimatskih promjena.
Bez obzira šta poručivali razni teoretičari zavjere klima se mijenja širom planete i veliko je pitanje šta nas čeka u budućnosti.
Upravo ovih dana to na svojoj koži najbolje osjete stanovnici Bosne i Hercegovine, koju je pogodio toplinski val, sa užarenim danom i pravim tropskim noćima.
Brojne studije pokazuju da su s klimatskim promjenama toplinski valovi postali učestaliji, duži i intenzivniji, a naučnici predviđaju da će se ovakav trend nastaviti te bi više od polovine našeg planeta moglo do kraja stoljeća imati nove klimatske zone.
Ekolog Matthew Fitzpatrick sa Univerziteta Maryland je pomoću podataka Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) napravio novu interaktivnu kartu svijeta, koja prikazuje kako bi klima mogla izgledati 2080. godine.
"Gradovi smješteni na sjeveru sjeverne hemisfere će za 50 godina postati mnogo sličniji onima na jugu. Što se više približavate ekvatoru, sve je manje pogodnih klimatskih uslova", objašnjava Fitzpatrick.
Prema ovoj analizi, odnosno karti koju su napravili, glavni grad Bosne i Hercegovine Sarajevo će se za 50 godina imati 7,2 stepena Celzija višu temperaturu ljeti, a 4,8 zimi.
Mostar će biti topliji 6,5 stepeni ljeti, a 4,5 zimi.
Tuzla, prema ovoj studiji, će imati rast temperature d 7,3 ljeti, te 5,3 zimi, dok bi Banja Luka ljeti trebala biti toplija 7,7 stepeni ljeti, a 5,2 zimi.
Naravno, ovo je projekcija i ne treba je uzimati zdravo za gotovo, ali ako je suditi po onom što osjetimo zadnjih godina, zime bez snijega i prevruća ljeta, za očekivati je da ćemo tokom godina u Bosni i Hercegovini umjesto kontinentalne imati sub-tropsku klimu.