Nauka

Naučnici odahnuli: Fantomski asteroid ipak neće pogoditi Zemlju

Asteroid otkriven u avgustu 2021. izgledao je kao da će se zabiti u Zemlju, no produžena kampanja promatranja sprovedena uz pomoć jednog od najjačih teleskopa na svijetu zaključena je sa daškom optimizma, piše Space.

Svemirska stijena 2021 QM1 astronomima je zadala gadne glavobolje, kažu iz ESA-e.

Štoviše, u jednom je trenu asteroid dobio titulu "najrizičnijeg asteroida poznatog čovječastvu" s obzirom da smo očekivali da će se u Zemlju zabiti u aprilu 2052., prenosi Tportal.hr

Tačna procjena

Za tačnu procjenu putanje ESA je iskoristila veliki južni observatorij u Čileu, nako čega je zaključeno da asteroid ipak neće udariti Zemlju.

Teleskop je pratio 50 metara široku svemirsku stijenu dok je putovala dalje od Zemlje te sve dok s vremenom nije postala "najslabije vidljivim asteroidom ikad".

Asteroid 2021 QM1 su promatrali brojni teleskop i to relativno kratko nakon što je otkriven uz pomoć teleskopa u Mount Lemmonu u Arizoni.

Svakim novim promatranjem činilo se da će asteroid za 30 godina doći "opasno blizu" Zemlji. S obzirom da je riječ o stijeni širine 50 metara, pretpostavlja se da bi udar prouzrokovao eksploziju u rangu nuklearne bombe bačene na Hirošimu.

"Rana promatranja su nam pružila dodatne informacije o putanji asteroida koje možemo primijeniti u budućnosti", rekao je Richard Moissl, ESA-in voditelj planetarne odbrane.

"Uspjeli smo procijeniti buduće putanje oko Sunca, nakon čega smo izračunali da će 2052. asteroid doći opasno blizu Zemlji. Svakim promatranjem postajao je sve rizičniji".

Nakon što su zaključili da bi mogao predstavljati visok rizik za Zemlju, asteroid je na nekoliko mjeseci nestao zbog sjaja sunca, s obzirom da se jako približio našoj zvijezdi.

Astronomi su znali da će svemirska stijena s vremenom postati vidljiva, no da će u tom slučaju biti predaleko za većinu zemaljskih teleskopa. Jedan od teleskopa kojim su znanstvenici mogli pratiti asteroid je Vrlo velik teleskop u Čileu, no i on je imao problema s lovom na 2021 QM1.

Teško za promatranje

"Imali smo mali vremenski prozor u kojem smo mogli opaziti ovaj opasan asteroid", kaže Oliver Hainaut, astronom iz ESO-a.

"Da stvar bude još gora, prolazio je kroz dio neba na kojem je vidljiv Mliječni put, što je promatranje učinilo iznimo teškim".

Kampanja promatranja planetarnoj je odbrani pružila dovoljno podataka da definiraju orbitu i isključe mogućnost udara 2052.

Do danas je na nebu otkriveno više od milion asteroida, od kojih skoro 30.000 prolijeće kraj Zemlje.

Astronomi su uspjeli uloviti i analizirati većinu velikih stijena koje bi mogle zaprijetiti cijeloj planeti, no velik broj onih manjih koje i dalje mogu napraviti štetu (poput 2021 QM1) ostaje nepoznat.