Godinama su istraživači pokušavali objasniti brze radioizboje ili FRB-ove, vrlo kratke i izrazito snažne udare energije iz dubokog svemira. Moguća objašnjenja uključuju sve — od crnih rupa do izvanzemaljske tehnologije.
Sada su naučnici pratili jednu od tih eksplozija do njezine matične galaksije. No ta galaksija je vrlo stara i 'mrtva', a uz to ima neobičan oblik, piše Independent.
Nova otkrića demantiraju postojeća
Prijašnji nalazi istraživača ukazivali su na to da FRB-ovi potječu iz mnogo mlađih galaksija. Ova nova otkrića narušavaju postojeće razumijevanje o tome odakle bi takvi signali mogli dolaziti. Otkriće sugerira da misteriozni kozmički događaji potječu iz mnogo raznovrsnijih izvora nego što se to dosad smatralo, tvrde naučnici.
'Ovaj novi FRB pokazuje nam da, baš kad pomislimo da razumijemo neki astrofizički fenomen, svemir se okrene i iznenadi nas', rekao je Wen-fai Fong sa Univerziteta Northwestern, vodeći autor dviju studija koje su objavile nova otkrića. 'Ovaj dijalog sa svemirom čini naše područje istraživanja u vremenskoj domeni nevjerojatno uzbudljivim.'
FRB je prvi put uočen u februaru 2024. godine. Signal je nastavio pulsirati sve do jula 2024., što je istraživačima omogućilo da precizno lociraju njegov izvor na nebu.
Naučnici iznenađeni
Nakon identifikacije lokacije istraživači su usmjerili satelite prema tom području — i ostali iznenađeni onim što su otkrili. Umjesto mlade galaksije, signal je dolazio iz one stare 11,3 milijarde godina te udaljene samo dvije milijarde svjetlosnih godina od Zemlje.
Naučnici su potom simulirali uvjete unutar te galaksije. Rezultati simulacija pokazali su da je ona izuzetno svijetla i masivna, sa 100 milijardi puta većom masom od Sunca, čime se svrstava među najmasivnije koje su ikada identificirane kao domaćini FRB-ova, ali i općenito.
Rad je opisan u dva nova članka, 'Ponavljajući izvor brzog radijskog praska u periferiji mirne galaksije' i 'Masivna i mirna eliptična galaksija domaćin ponavljajućeg brzog radijskog praska FRB 20240209A', objavljena u časopisu The Astrophysical Journal Letters.