inovacija

Naučnici pronašli lijek protiv starenja miševa. Slijedi testiranje na ljudima

Naučnici su u novoj studiji otkrili da blokiranje specifične upalne molekule značajno produžava životni vijek miševa, što ukazuje na potencijalne mogućnosti u borbi protiv starenja i kod ljudi.

Blokiranje upalne molekule interleukina-11 (IL-11) produžava životni vijek miševa, pokazalo je najnovije istraživanje, nagovještavajući i potencijalne učinke protiv starenja kod ljudi.

Kako starimo, stanična oštećenja se nakupljaju, potičući imunološki sistem da oslobađa upalne molekule poput IL-11. Dok neke upale štite od bolesti, nakupljanje njih previše ubrzava starenje. To je kao ulijevanje goriva u vatru, kaže Stuart Cook iz medicinske škole Duke-NUS u Singapuru i jedan od autora nove studije, naglašavajući da smanjenje upale može usporiti pogoršanje zdravlja povezano sa starenjem.

Cookov tim testirao je to ubrizgavanjem lijeka za blokiranje IL-11 u 37 miševa svake tri sedmice, od njihove 75. sedmice starosti, što je ekvivalentno 55. godini kod ljudi, do njihove smrti. Kontrolna skupina od 38 miševa primila je različitu terapiju antitijelima. Rezultati su pokazali da blokiranje IL-11 produžava životni vijek i mužjaka, i ženki miševa za više od 20 posto. Štaviše, samo 16 posto liječenih miševa razvilo je rak, u usporedbi s preko 60 posto u kontrolnoj skupini. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Nature.

Tretman je također smanjio holesterol, smanjio slabost i tjelesnu težinu te poboljšao mišićnu snagu i metabolizam, što sugerira da blokada IL-11 može spriječiti pogoršanje zdravlja povezanog sa starenjem.

Međutim, učinci kod čovjeka ostaju nepoznati bez kliničkih ispitivanja, ističe Cook. U toku su ispitivanja za druga upalna stanja, ali nijedno nije usmjereno na usporavanje starenja.

Shilpa Ravella sa Univerziteta Columbia, koja nije učestvovala u istraživanju, dodaje da su neke upale normalne s godinama, što komplicira identifikaciju potencijalnih korisnika terapije.