Prije približno 41.000 godina, Zemljino magnetsko polje nakratko se preokrenulo tokom onoga što je poznato kao Laschampov događaj. Tokom tog vremena, Zemljino magnetsko polje značajno je oslabilo, padajući na najmanje 5% svoje trenutne jakosti, što je omogućilo većem broju kozmičkih zraka da dopru do Zemljine atmosfere.
Naučnici s Tehničkog univerziteta u Danskoj i Njemačkog istraživačkog centra za geoznanosti koristili su podatke iz ESA-ine misije Swarm, zajedno s drugim izvorima, kako bi stvorili zvučnu vizualizaciju događaja Laschamp. Mapirali su kretanje linija Zemljinog magnetskog polja tokom događaja i stvorili verziju stereo zvuka koju možete čuti u videu ispod.
Zvučna kulisa napravljena je korištenjem snimaka prirodnih zvukova poput škripe drva i padanja kamenja, stapajući ih u poznate i čudne, gotovo vanzemaljske zvukove. Proces transformacije zvukova s podacima sličan je skladanju muzike iz partiture.
Podaci iz ESA-ine konstelacije Swarm koriste se kako bi se bolje razumjelo kako se stvara Zemljino magnetsko polje. Sateliti mjere magnetske signale ne samo iz jezgre, već i iz plašta, kore, okeana i do ionosfere i magnetosfere. Ti su podaci ključni za proučavanje fenomena kao što su geomagnetski preokreti i unutrašnja dinamika Zemlje.
Zvuk Zemljinog magnetskog polja , prva verzija sonifikacije magnetskog polja proizvedena s podacima Swarma, izvorno je reproduciran kroz sistem s 32 zvučnika postavljen na javnom trgu u Kopenhagenu, pri čemu svaki zvučnik predstavlja promjene u magnetskom polju na različitim mjestima širom svijeta u proteklih 100.000 godina.