Naučnici su otkrili stotine gena koji potencijalno mogu potaknuti rak, pokazuje novo istraživanje.
Rak je obično potaknut nekom vrstom promjene u našem genetskom kodiranju koja ometa sposobnost stanice da upravlja svojim rastom. Usmjeravanje tih poremećaja prilagođenim tretmanima često može spriječiti nekontrolirano širenje tumora, piše Science Alert.
Do danas je poznato da više od 600 gena uzrokuje tumore kada su njihove sekvence pokvarene mutacijom. No, postoje i drugi načini na koje se rak može pojaviti na putu između transkripcije gena i njegovog krajnjeg proizvoda.
Dok je većina prijašnjih istraživanja na tom području proučavala abnormalnosti svojstvene samoj DNK, ova studija proučava abnormalnosti koje se javljaju kada se upute iz DNK prenose na ostatak tijela.
Istraživači s Barcelonskog instituta za znanost i tehnologiju (BIST) u Španiji koristili su se pažljivo konstruiranim algoritmima za traženje grešaka u genetskom kodu povezanih s egzonima: dijelovima genetske sekvence koji se izravno prevode u proteine.
Nekodirajući dijelovi gena, zvani introni, obično se uklanjaju dok se DNK gena transkribira u verziju RNK u procesu koji se naziva spajanje. Stanice raka mogu ometati spajanje kako bi stvorile mutirane proteine iz inače normalnog, nemutiranog proteinskog gena.