Astronomi su možda pronašli mjesec koji je potpuno drugačiji od bilo čega u našem Sunčevom sistemu, javlja CNN.
To je tek drugi otkriveni svemirski objekat koji bi mogao biti egzomjesec ili mjesec izvan našeg Sunčevog sistema. Džinovski mjesec pronađen je kako kruži oko planete veličine Jupitera pod nazivom Kepler 1708b, koja se nalazi 5.500 svjetlosnih godina od Zemlje.
Studija sa detaljima o ovim nalazima objavljena je u četvrtak u časopisu Nature Astronomy.
Novootkriveno nebesko tijelo je 2,6 puta veće od Zemlje. Ne postoji analog za tako veliki mjesec u našem sistemu. Za referencu, naš vlastiti mjesec je 3,7 puta manji od Zemlje.
Ovo je drugi put da su David Kipping, docent astronomije i šef Cool Worlds Lab na Univerzitetu Kolumbija, i njegov tim pronašli kandidata za egzomjesec. Oni su otkrili prvi, mjesec veličine Neptuna koji kruži oko džinovske egzoplanete nazvane Kepler-1625b, 2017. godine.
"Astronomi su do sada pronašli više od 10.000 kandidata za egzoplanete, ali egzomjeseci su daleko izazovniji", rekao je Kipping u izjavi. "Oni su terra incognita."
Istraživanja o mjesecima, kao što su način na koji se formiraju, mogu li podržavati život i imaju li ulogu u potencijalnoj nastanjivosti planeta, mogla bi dovesti do boljeg razumijevanja kako se planetarni sistemi formiraju i razvijaju.
Kipping i njegov tim još uvijek rade na potvrđivanju da je prvi kandidat kojeg su pronašli zapravo egzomjesec, a ovo najnovije otkriće će se vjerovatno suočiti s istom teškom bitkom.
Mjeseci su uobičajeni u našem Sunčevom sistemu, koji ima više od 200 prirodnih satelita, ali duga potraga za međuzvjezdanim mjesecima uglavnom je bila neuspješna. Astronomi su imali uspjeha u lociranju egzoplaneta oko zvijezda izvan našeg Sunčevog sistema, ali egzomjese je teže odrediti zbog njihove manje veličine.
Više od 4.000 potvrđenih egzoplaneta otkriveno je širom galaksije, ali to ne znači da je njihovo pronalaženje bilo lako. Mnogi od njih su otkriveni korištenjem metode tranzita ili traženja padova u svjetlosti zvijezda kada planeta prođe ispred svoje zvijezde. Posebno je teško uočiti mjesece, koji su manji i uzrokuju još manje padove u svjetlosti zvijezda.
Da bi pronašli ovaj drugi potencijalni mjesec, Kipping i njegov tim koristili su podatke iz NASA-ine penzionisane misije Kepler za lov na planete kako bi istražili neke od najhladnijih egzoplaneta plinovitih divova koje je teleskop pronašao.
Istraživači su koristili ovaj kriterijum u svojoj potrazi jer u našem Sunčevom sistemu, gasni divovi Jupiter i Saturn imaju najviše meseci koji kruže oko njih. Od 70 planeta koje su proučavali, samo je jedna otkrila prateći signal koji je izgledao kao mjesec, sa samo 1% vjerovatnoće da je nešto drugo. "To je tvrdoglav signal", rekao je Kipping.
Novootkriveni kandidat dijeli sličnosti s prvim potencijalnim otkrićem egzomjeseca. Oba su vjerovatno gasovita, što objašnjava njihovu masivnu veličinu, i daleko su od zvijezda domaćina.
Postoje tri osnovne teorije o tome kako nastaju mjeseci. Jedan je kada se veliki svemirski objekti sudare i eksplodirani materijal postane mjesec. Drugi je hvatanje, kada se objekti uhvate i povuku u orbitu oko velike planete -- kao što je Neptunov mjesec Triton, za koji se vjeruje da je uhvaćen objekt iz Kuiperovog pojasa. I treći su mjeseci koji se formiraju od materijala, poput plina i prašine koji se vrte oko zvijezda, koji su stvorili planete u ranim danima Sunčevog sistema.
Moguće je da su oba kandidata za egzomjesec počela kao planete koje su na kraju povučene u orbitu oko većih planeta kao što su Kepler 1625b i Kepler 1708b.
Kipping vjeruje da je malo vjerovatno da su svi mjeseci izvan našeg Sunčevog sistema veliki kao ova dva kandidata, što bi ih moglo učiniti čudacima, a ne standardom. "Prva detekcija u bilo kojoj anketi uglavnom će biti čudaci", rekao je. "One velike koje je jednostavno najlakše otkriti s našom ograničenom osjetljivošću."
Da bi se potvrdilo da su dva kandidata egzomeseci bit će potrebna naknadna posmatranja od strane svemirskog teleskopa Hubble i svemirskog teleskopa James Webb 2023. U međuvremenu, Kipping i njegov tim nastavljaju da prikupljaju dokaze u prilog egzomjesecima.
Činjenica da je svakoj povezanoj planeti potrebno više od jedne zemaljske godine da završi orbitu oko svoje zvijezde usporava proces otkrića.
"Potvrda zahtijeva da se mjesečevi tranziti ponavljaju više puta", rekao je Kipping. "Dugoperiodična priroda naših ciljnih planeta znači da ovdje imamo samo dva tranzita, samo nedovoljno da vidimo seriju mjesečevih tranzita neophodnih za potvrđivanje."
Ako se potvrde, to bi mogao biti početak novog prihvatanja da su egzomjeseci uobičajeni kao egzoplanete izvan našeg Sunčevog sistema.
Prva egzoplaneta nije otkrivena sve do 1990-ih, a većina egzoplaneta poznatih danas nije otkrivena sve do lansiranja Keplera 2009. godine.
"Te planete su vanzemaljske u poređenju sa našim domaćim sistemom", rekao je Kipping. "Ali oni su revolucionirali naše razumijevanje kako se formiraju planetarni sistemi."