Tradicionalno, ova drevna građevinska dostignuća ostavljala su nas u zbunjenosti godinama. Historija piramida seže hiljadama godina unatrag, počevši s prvim faraonskim grobnicama oko 2780. pr. Kr. Međutim, detalji o njihovoj izgradnji dugo su ostali obavijeni misterijom, piše LADbiblle.
Stvari su se počele mijenjati kad su fizičari s Univerziteta u Amsterdamu analizirali staru zidnu sliku iz grobnice Djehutihotepa, datiranu oko 1900. pr. Kr. U studiji objavljenoj 2014. godine u časopisu Physical Review Letters, naučnici su sugerirali da je izgradnja piramida možda bila vrlo jednostavna.
Na slici se vidi 172 drevna Egipćana koji upravljaju i guraju ogromno kamenje, dok jedan radnik izlijeva vodu na pijesak ispred drvenih saonica koje nose masivni kip. To je dovelo do otkrića da saonice nisu bile samo velike drvene daske, već su voda i vlažnost pijeska igrale ključnu ulogu.
Nevjerovatan način
"Egiptolozi su vodu tumačili kao dio rituala pročišćavanja, zbog čega su ljudi često krivo sve tumačili", rekao je fizičar Daniel Bonn za The Washington Post. Međutim, Bonn i njegovi kolege su primijetili da voda u pijesku zapravo smanjuje trenje, olakšavajući pomicanje teških tereta.
Ova studija nije samo riješila drevnu egipatsku misteriju, već je i pokazala da je krutost pijeska direktno povezana s trenjem. Dodavanjem odgovarajuće količine vode u pijesak, stvaraju se kapilarni vodeni mostovi koji smanjuju trenje i olakšavaju transport zrnastih materijala.
Dakle, umjesto vanzemaljskih teorija, nauka nam sada nudi jednostavno, ali fascinantno objašnjenje kako su Egipćani uspjeli izgraditi svoje monumentalne piramide.