istraživanje

Naučnik proveo 100 dana pod vodom, pa se podmladio

Profesor Joseph Dituri, poznat kao "Dr Duboko More", proveo je 100 dana u podvodnoj kapsuli, u okviru projekta "Neptun 100".

Cilj ovog eksperimenta bio je istraživanje kako dugotrajno izlaganje ekstremnom pritisku utiče na ljudsko tijelo i da li život u hiperbaričnom pritisku može usporiti proces starenja.

Dituri, profesor biomedicinskog inženjerstva na Univerzitetu Južne Floride, inače bivši pripradnik američkih oružanih snaga, podvrgnut je nizu psiholoških i medicinskih testova prije nego što je započeo život u posebnoj stambenoj jedinici veličine devet kvadratnih metara, 7,5 metara ispod površine mora.

Dituri i njegov medicinski tim analiziraće podatke prikupljene prije, tokom i nakon misije i predstaviće nalaze na Svjetskoj konferenciji ekstremne medicine u Škotskoj u novembru.

Medicinski tim je vršio analize dok je bio pod vodom i nastavio je sa testiranjem i u narednim nedjeljama kada je misija završena.

Neki od preliminarnih rezultata, koji su veoma obećavajući kada se postavi pitanje mogućnosti "vraćanja biološkog sata unazad", uključuju:

Smanjenje visine za 1,27 cm
Povećanje REM sna sa 40 odsto na 60-66 odsto
Smanjenje holesterola za 72 poena
Smanjenje upala (koje uzrokuju bolesti) za 30 odsto

Dituri je rekao da mu je visina smanjena zbog života u kompresiji, dok astronauti, na primjer, postaju viši u svemiru. Još uvijek nije poznato da li će povratiti izgubljenu visinu živeći na površini.

Što se tiče njegovog holesterola, rekao je da mu se ishrana nije promijenila pod vodom i da je bila ista namjerno, kako bi bilo kakva razlika u njegovoj biohemiji bila rezultat promijenjenih životnih uslova.

Naučnici koji su analizirali rezultate njegovih pretraga smatraju da je moguće da je kiseonik kojim je snabdjevena njegova komora zaslužan za neke promijenjene parametre. Izolovanost od zagađenja sa površine i drugih stresova, također, mogla bi da doprinese rezultatima, mada je bio izolovan od sunčevog svjetla i zračenja.

Nakon povratka na površinu, ljekari su otkrili i da su telomere, DNK sekvence na krajevima hromozoma, duže za dva procenata u odnosu na period prije početka eksperimenta.

Ovo je iznenađujuće, jer se telomere skraćuju kako starimo. Nije jasno da li je pritisak pod vodom doveo do promjena i izazvao obrnuto starenje.

Rezultati ovog eksperimenta, naravno, nemaju veze sa sastavom morske vode, elementima, mineralima i solima, jer Dituri nije izlazio van svoje podmorske capsule, prenosi "Politikin magazin".

Drugi pozitivni efekti uključuju poboljšanje kvaliteta sna i markera inflamacije. Pored toga, broj njegovih matičnih ćelija se povećao deset puta.

Prema dostupnim informacijama, čini se da nisu otkriveni značajni negativni efekti na zdravlje Josepha Diturija nakon njegovog boravka pod vodom. Istraživači su proučavali i psihološke efekte njegove izolacije i zatvorenosti tokom njegovog boravka pod vodom, sprovodeći niz medicinskih testova i nisu pronašli nikakve negativnosti.