svjetski vođa

Nayib Bukele poznat je po kupovini bitcoina, ali druge vlade u tišini drže još veće količine

Nayib Bukele, predsjednik Salvadora, postao je najprepoznatljiviji svjetski vođa po svojim otvorenim kupovinama bitcoina u ime svoje zemlje, no podaci CoinTelegrapha pokazuju da druge svjetske vlade u tišini drže daleko veće količine kriptovalute.

Dok Bukele javno promovira Bitcoin kao ključni dio finansijske strategije Salvadora, mnoge druge države ulažu u ovu digitalnu imovinu bez velike medijske pompe.

Prema posljednjim podacima, devet svjetskih vlada i entiteta posjeduje ukupno 529.365 bitcoina, što je više od 33,78 milijardi dolara. Ovo čini oko 2,521% od maksimalnih 21 milion Bitcoina koji će ikada biti izrudareni.

Na vrhu popisa nalazi se vlada Sjedinjenih Američkih Država s najvećom količinom bitcoina, dok Kina zauzima drugo mjesto. Iako se njihovo ulaganje u bitcoin odvija daleko od očiju javnosti, podaci ukazuju da su to najveći globalni igrači kada je riječ o ovoj digitalnoj valuti. Ujedinjeno Kraljevstvo također drži značajan broj bitcoina, a slijedi ga Ukrajina, čija vlada aktivno upravlja kriptovalutama u sklopu finansijske strategije.

Osim tih država, vlade Butana, Salvadora, Finske, Gruzije i Njemačke također posjeduju određene količine bitcoina, ali značajno manje u usporedbi s vodećim državama. Dok je Salvador na naslovnicama zbog svojih otvorenih kriptoinvesticija, druge zemlje očito biraju put diskrecije.

Ove brojke pokazuju da se sve veći broj država okreće bitcoinu kao dijelu svoje dugoročne strategije, svaka s različitim razlozima i pristupima. Međutim, zajednički nazivnik je jasno ulaganje u digitalnu imovinu s potencijalom rasta i stabilnosti.
Pozitivno su na najveću svjetsku burzu utjecali i dobri podaci iz američkog gospodarstva. Druga procjena pokazala je da je u prvom tromjesečju bruto domaći proizvod (BDP) porastao tri posto na godišnjem nivou, gotovo isto kao što je pokazala i prva procjena. Kako su objavljeni i dobri podaci s tržišta rada, splasnula su strahovanja ulagača od preoštrog usporavanja rasta.