Tehnologija

Ne bacajte stare baterije, umjesto toga nahranite s njima svoje biljke

Australijska tvrtka za recikliranje pretvara stare baterije u gnojivo za usjeve, u nastojanju da ih spriječi da završe na odlagalištu otpada.

Otprilike 97 posto alkalnih baterija u Australiji se ne reciklira, one su vrste koje stavljamo u daljinske upravljače za televizor, dječje igračke i svjetiljke. Umjesto toga, završavaju u običnim kantama za smeće gdje metode odlaganja znače da hemikalije koje nam pružaju prenosnu energiju mogu iscuriti u tlo, uzrokujući zagađenje, piše euronews.

U Evropi je to druga priča. Zakonodavstvo zahtijeva od trgovina koje prodaju baterije da traže od kupaca da ih vrate kada se potroše. To znači da je postotak recikliranja znatno veći u usporedbi s Australijom.

Za baterije koje se recikliraju, većina elektrana koristi ekstremnu toplinu kako bi rastopila metale u njima kako bi se ponovno koristile. Ali postoji jedan problem, sve ostalo je izgorjelo. Ostali elementi, koji su iskopani iz prirodnih izvora, ostaju neiskorišteni, a mogli bi se iskoristiti na druge načine.

Raditi stvari drugačije

Envirostream želi stvari učiniti malo drugačije. Dio Lithium Australia, koji reciklira sve vrste baterija, uzima ove druge sastojke i pretvara ih u nešto što može pomoći biljkama da rastu.

"Globalno, odlaganje alkalnih baterija postalo je veliki problem", rekao je Adrian Griffin, izvršni direktor Lithium Australia, u priopćenju za javnost. “Naš plan za prenamjenu aktivnih komponenti istrošenih ćelija nije samo značajan korak prema svjetskom upravljanju okolišem, već bi mogao imati i snažan utjecaj na održivost jednokratnih baterija.”

Iako su neke hemikalije u baterijama otrovne, ova nova metoda uzima mikronutrijente prisutne u alkalnim baterijama i pretvara ih u vitalnu hranu za usjeve. Cink, koji je prisutan u mnogim alkalnim baterijama, pomaže biljkama da naprave jedinjenje zvano hlorofil. To je ono što biljke čini zelenim i bez toga ne mogu koristiti sunčevu svjetlost za pretvaranje vode i CO2 u energiju.

Kako baterija postaje biljna hrana?

Sličan proces već je koristila finska tvrtka Tracegrow, koja rabljene alkalne baterije pretvara u proizvode koji obogaćuju tlo za uzgoj prehrambenih usjeva. To je dio plana kružne ekonomije koji ima za cilj minimizirati iskorištavanje prirodnih resursa planeta koristeći ih što je duže moguće.

Baterije se prvo drobe, a zatim se procesima filtracije i pročišćavanja uklanjaju toksični elementi poput žive i nikla. Važno je da oni ne završe u gnojivu jer bi mogli ući u hranu koju jedemo pa je testiranje konačnog proizvoda rigorozno. Nakon što se uklone, šalju se na sigurno odlaganje u postrojenja za obradu opasnog otpada umjesto da se ispiraju u tlo kao što bi to učinili da su baterije poslane na odlagalište.