Sluh je vještina koju većina nas uzima zdravo za gotovo. Ali studija iz prošle godine sugerira da bi odrasli trebali osluškivati promjene u svom sluhu, jer bi poteškoće sa sluhom mogle biti povezane s razvojem demencije u starijoj dobi.
U studiji na više od 80.000 odraslih osoba starijih od 60 godina, oni koji su imali problema s govorom u bučnom okruženju imali su veći rizik od demencije, što je krovni izraz za stanja karakterizirana gubitkom pamćenja i poteškoćama s govorom i drugim vještinama razmišljanja.
No, postoji i dobra strana: studija je pridodala dokaze koji sugeriraju da problemi sa sluhom nisu samo simptom demencije već zapravo faktor rizika od demencije koji bi mogao upozoriti ljude, njihove porodice ili liječnike na njen početak prije nego počne bilo kakvo pogoršanje.
“Iako su preliminarni, ovi rezultati sugeriraju da bi oštećenje sluha govora u buci moglo predstavljati obećavajuću metu za prevenciju demencije.”
Godine 2017. gubitak sluha naveden je zajedno s pušenjem i tjelesnom neaktivnošću kao jedan od devet glavnih, promjenjivih faktora rizika od demencije. To značajno Lancetovo izvješće uskoro je ažurirano 2020. kako bi uključilo još tri faktora rizika, čime se ukupan broj povećao na 12.