Posljednjih dana, po principu ‘ne daj da ti činjenice pokvare suštinu’, SDA-ovci masovno govore o velikim protestima 2014. godine.
Povod za aktiviranje ove priče jeste mogući povratak Nermina Nikšića (SDP) na poziciju premijera Federacije BiH. A danas dodatno jer je godišnjica protesta.
Radi se o najvećim i najdramatičnijim poslijeratnim protestima koji su uzdrmali cijelu Federaciju.
Sve je krenulo ispred kantonalnih vlada u Sarajevu i Tuzli. Prvenstveno nezadovoljni radnici, a po inerciji su se piključili svi socijalno ugroženi, obespravljeni, gladni i siti nepravde.
Bunt se pretvorio u haos. Gorjele su zgrade kantonalnih vlada, a na kraju kao vrhunac i Predsjedništvo BiH.
Tadašnji premijer FBiH bio je Nermin Nikšić. I sad mu SDA-ovci fakturišu paljevinu. Ukratko - Nikšić je kriv što je narod zapalio vlade.
No, SDA-ova podvala ovdje je samo djelimično tačna.
Naime, tačno je da je Nikšić tad vodio Federalnu vladu. Ali zajedno sa SDA.
Dvije stranke - SDP i SDA - tad su imale vlast faktički po vertikali na svim nivoima.
SDP je tad vodio Zlatko Lagumdžija, a zajedno sa Bakirom Izetbegovićem harao je državom. I upravo su njih dvojica bili glavni likovi na transparentima nezadovoljnih građana.
Isto tako, ne treba zaboraviti da su građanske mase tad prijetile da će ići na Poljine, elitno sarajevsko naselje u kojem su svoje vile imali i Izetbegović i Lagumdžija.
To je trebalo poslužiti kao pritisak da njih dvojica podnesu ostavke. Izetbegović je tad bio član Predsjedništva BiH i nije mu padalo napamet da podnese ostavku kako je to recimo uradio njegov premijer KS Suad Zeljković.
To je jasno rekao i u, sad već kultnom, intervjuu za Federalnu televiziju.
Na direktno pitanje hoće li dati ostavku kako to obespravljeni građani traže Izetbegović je, dok je Željko Komšić do njega mirno sjedio, kazao da od toga nema ništa jer je SDA dobila gomilu glasova.
Kuknjava za Zarom: Pitanje je hoće li nam doći nakon ovoga
No, to je sekundarno. Više od toga što gore vladine zgrade širom Federacije, Izetbegovića je brinulo nešto drugo.
U tom periodu, njegov (poslovni?) drug Sulejman Al-Shidi završavao je tržni centar u Sarajevu - poznati SCC. I tu se trebala otvoriti poznata modna radnja Zara.
"Nakon ovoga što se desilo u Sarajevu ovih dana, ja mislim da se šoping centar koji se trebao otvoriti 1. marta i zaposliti 400 ljudi neće otvoriti. I pitanje je da li će ta 'Zara' koja treba na 2000 kvadratnih metara otvoriti prodavnicu doći uopšte u Sarajevo nakon ovoga", rekao je Izetbegović.
Na njegovu sreću, i SCC se otvorio i 'Zara' je došla u Sarajevo.