Istraživanja pokazuju da višak kilograma može imati ozbiljne posljedice na cjelokupno stanje našeg organizma. Ponekad do povećanja tjelesne težine može doći zbog temeljnog zdravstvenog stanja, a debljanje može biti izuzetno frustrirajuće, pogotovo kada ne znamo šta ga zapravo uzrokuje i zbog čega dobijate kilograme.
Iako prehrana obično ima najveću ulogu u debljanju, određene stvari, poput stresa ili nedostatka sna, također mogu pridonijeti nakupljanju kilograma a da toga nismo ni svjesni, donosi Healthline.
Nekritični unos hrane posljedica je brojnih promjena u prehrambenoj industriji u posljednjim decenijama od kojih je najznačajniji kontinuirani rast porcija. Sedamdesetih godina proteklog stoljeća u SAD su počele rasti porcije hrane. Pojava nije bila rezervirana samo za hranu u fast food lancima restorana, već i za pakiranja prehrambenih proizvoda u supermarketima. Rast porcija ubrzao se u narednom periodu te nije ostao u granicama američkog kontinenta, već je zahvatio i Ecropu. Kontinuirana izloženost sve većim porcijama hrane dovela je do iskrivljenog poimanja količine hrane tzv. portion distortiona.
Kao posljedica ljudi u zapadnom svijetu percipiraju velike porcije kao "normalne" te su i tu naviku uveli u svoje domove. Pritom nisu ni svjesni da unose prevelike količine hrane.
Procjenjuje se da je pecivo prije 20 godina imalo promjer od otprilike osam cm i osiguravalo oko 140 kalorija dok današnje pecivo ima promjer od 15 cm i osigurava 350 kalorija. Slično, prosječna kalorijska vrijednost porcije tjestenine s mesnim okruglicama se od 500 kcal prije 20 godina povećala na današnjih 1020 kcal. Zanimljiva je informacija da su sve veće količine hrane postale i sastavni dio kuharica pa ne čudi da je usporedo s porastom porcija rastao i problem debljine u zapadnom svijetu jer kako ističu brojne studije veće porcije povećavaju i količinu unesene hrane.
Kako objašnjavaju ljekari, ovo su stvari zbog kojih se nesvjesno debljamo:
konzumiranje previše prerađene hrane
konzumiranje previše šećera
nedovoljno kretanja
dijete s jo-jo efektom
nedijagnosticirani medicinski problemi poput poremećaja štitnjače, depresije i policističnih jajnika
nedovoljne količine sna
konzumiranje nedovoljno cjelovite hrane
previše stresa.