Većina ljudi svakoga dana konzumira jako puno šećera – u desertima, slatkišima, prerađenoj hrani, rafiniranom škrobu, gaziranim sokovima…
Prevelik unos šećera može rezultirati manjkom energije, glavoboljom, viškom kilograma te poteškoćama sa spavanjem, a neobična “nuspojava” su i kasnije pojačane želje za još nečim slatkim. Zapravo, što više šećera konzumiramo to je jača naša želja za njim. Ako vas zanima kako možemo smanjiti svoju ovisnost o šećeru pročitajte sljedećih 7 savjeta!
Smanjite unos kofeina
Zbog kofeina možemo dehidrirati, a to može utjecati na nivo šećera u krvi i dovesti do povećane potrebe za slatkim.
Izbjegavajte gazirane sokove
Neovisno o tome radi li se o običnom ili dijetnom soku, gazirani sokovi prepuni su hemikalija, sirupa i ogromnim količina šećera. Čak i umjetna sladila mogu dovesti do kasnije ponovne žudnje za slatkim.
Voda je vaš saveznik
Želja za slatkim često je znak dehidracije, zato prije nego posegnete za slatkim zalogajem (ili gutljajem) pokušajte prvo popiti čašu vode.
Pronađite zdrave alternative
Slatko povrće (batat, repa, mrkva, itd.) i voće odlične su alternative čokoladi i kolačima.
Izbjegavajte umjetna sladila
Iako imaju “nula kalorija” umjetna sladila često su puna hemikalija te mogu izazvati ovisnost. Umjesto njih radije koristite prirodne zaslađivače kao što su med, javorov sirup ili stevia.
Vježbajte
Vježbanje je odličan za balansiranje nivoa šećera u krvi, a također vam daje energiju i popravlja raspoloženje (čime se smanjuje šansa da ćete posegnuti za čokoladom).
Spavajte!
Postoji mnogo razloga zbog kojih je spavanje dobro za vas, a među njima je i činjenica da naspavani vjerovatno nećete posegnuti za šećerom kao izvorom energije.