Dok su prva istraživanja kao najvažnije simptome koronavirusa isticala kašalj, temperaturu i neobjašnjivu iscrpljenost kao glavne pokazatelje da neko ima COVID-19, novija istraživanja potvrdila su da su gubitak mirisa i okusa zapravo jedni od glavnih i najprepoznatljivijih simptoma te bolesti, i to bez upale sluznice nosa, odnosno curenja iz nosa.
Mnogi naučnici sad vjeruju da je anosmija (gubitak njuha) jedan od najranijih znakova zaraze, no nedavno novo i vrlo značajno istraživanje indijskih naučnika pokazalo je da zaraženi novim koronavirusom zapravo ne osjećaju samo određene mirise.
Indijski su naučnici napravili mirisni test na temelju pet različitih tipova aroma koje se najčešće koriste u indijskim domaćinstvima. Pet odabranih aroma su bijeli luk, pepermint, kardamom, kokosovo ulje i komorač.
Testiranje je provedeno tako da su se arome stavile u cjevčice te zapakirale u vrećice pa su volonteri imali zadatak zabilježiti jesu li osjetili miris arome u vrećici ili ne. U studiji je učestvovalo 49 asimptomatskih pacijenata te 35 zdravih volontera. Studija je provedena dvaput, a drugi put zamijenjen je redoslijed aroma i dodana je i voda u test.
Prva bitna stvar koju je studija otkrila jest da pacijenti koji imaju COVID-19 ne gube u potpunosti čulo mirisa, to je prijavilo tek 4,1 posto ispitanika sa svih pet aroma. 38,8 posto nije moglo prepoznati jednu aromu, a 16 posto dvije. Među zdravim volonterima tek 14 posto njih nije moglo namirisati jednu od pet aroma u vrećicama.
Kad su svi podaci upoređeni, indijski su naučnici izolirali dvije arome koje COVID-19 pacijenti ne mogu nanjušiti, a te su kokosovo ulje i pepermint.
Autori studije smatraju da bi njihova studija mogla pomoći u prepoznavanju asimptomatskih pacijenata, a vjeruju da bi se isti test mogao provesti i kod kuće.