Tijelu je potrebno vrijeme da se oporavi od nošenja bebe, tako da vam primalja neće preporučiti da odmah nakon porođaja krenete s dijetom. Međutim, uvijek je razumno jesti zdravo, i to se ne mijenja ni kada ste tek rodili dijete.
Prvo, hranite se zdravo, pijte vodu tokom dana da biste ostali dobro hidrirani i birajte zdrave grickalice. Ove navike će vam dati energiju koja vam je potrebna sada kada imate dijete, a također će vam pomoći da gubite kilograme stalnim tempom, piše Babycentre.co.uk.
- Osigurajte sebi svakog jutra vrijeme za doručak.
- Jedite najmanje pet porcija voća i povrća dnevno.
- U svoje obroke uvrstite hranu bogatu vlaknima poput zobi, graha, leća, žitarica i sjemenki.
- U svaki obrok uvrstite škrobnu hranu kao što su hljeb, riža i tjestenine (po mogućnosti integralne sorte s dodatkom vlakana). To su ugljikohidrati i trebali bi činiti trećinu svakog obroka.
- Smanjite unos masne hrane, brze hrane, slatkiša, kolača, keksa, peciva i gaziranih pića.
- Vodite računa o veličini porcija vaših obroka, kao i broju i veličini užina.
Kombiniranje zdrave prehrane s vježbanjem daje najbolje rezultate jer se tijelo oslobađa masnoće.
Pronalazak slobodnog vremena za vježbanje nakon što stigne novorođenče može predstavljati izazov, ali je moguće. U početku, najbolje je početi s laganim vježbama kao što su Kegelove vježbe, hodanje ili istezanje. Vodite bebu na duže šetnje kolicima i s vremenom pojačavajte tempo hoda. Za nešto ozbiljnije vježbe pričekajte barem šest sedmica nakon porođaja ili dok ne osjetite da ste se oporavili.
Grupni su treninzi odličan način za upoznavanje drugih mama. Stjecanje novih prijatelja i vježbanje mogu vam pomoći u podizanju raspoloženja.
Postoji nekoliko dokaza koji ukazuju da dojenje može pomoći kako biste se vratili u formu, iako je potrebno još istraživanja da bismo bili sigurni. Bez obzira na to, važe ista univerzalna pravila: ne unosite više kalorija nego što vam je potrebno, hranite se zdravo i budite aktivni.
Dojenje sagorijeva oko 330 dodatnih kalorija dnevno. Te dodatne kalorije možda ćete dobiti iz vlastitih masnih zaliha jer vaše tijelo tokom trudnoće taloži masnoće koje će vam dati dodatnu energiju za proizvodnju mlijeka. Uprkos tome, broj kalorija koje sagorite i dalje će u velikoj mjeri ovisiti o vašoj prehrani i načinu života.
Čak i kada uspješno gubite kilograme, vaše će tijelo moći proizvesti dovoljno mlijeka za bebu. Siguran gubitak na sedmičnom nivou iznosi između 0,5 i 1 kg.
Dojenje vam može pomoći da dugoročno izgubite na težini - pomaže vašoj maternici da se smanji nakon porođaja, a tako smanjuje se i trbuh.
Vaše tijelo možda neće izgledati potpuno isto, čak i nakon što smršavite. No, pružite sebi dovoljno vremena da izgubite ciljanu količinu kilograma. Sasvim je uredu ako to traje između šest i devet mjeseci.
Ako utvrdite da vam je potrebno i više vremena, ne očajavajte. Postavite sebi cilj i trudite se da ga ispunite do prvog rođendana vašeg djeteta. Iako je važno da se fokusirate na svoje zdravlje, važno je i da postavite sebi ostvarive ciljeve. Ako ste tokom trudnoće nabacili puno kilograma, svakako će biti potrebno više vremena da ih izgubite.
Nakon što postignete ciljanu težinu, pokušajte je održati - vaši će se napori isplatiti. Ako se možete zadržati na ciljnoj težini dvije godine, veća je vjerojatnost da ćete težinu i dugoročno zadržati.