Vijesti

Ne, nećemo odustati. Nekoliko pitanja za 8

vodi hibridni rat osman mehmedagić drži se za glavu

Diploma direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osmana Mehmedagića Osmice i dalje zaokuplja pažnju javnosti. Prvo mu je u novembru 2019. godine poništena diploma Univerziteta za poslovne studije u Banjoj Luci, na osnovu koje je i došao ne čelo OSA-e. Nakon toga je uslijedila trakavica o tome ima li prvi čovjek bh. obavještajne službe uopće fakultetsko obrazovanje.

Pravo u Travniku

On je neposredno nakon rata diplomirao na Pravnom fakultetu, ali na smjeru koji podrazumijeva samo dvije godine školovanja, što nikako nije dovoljno za funkciju koji obnaša.

Zatim je Komisija za nadzor nad radom OSA-e tražila od Mehmedagića da dostavi diplomu ako je ima i postavila je za to rok koji je istekao krajem prošlog. Iako je ranije Mehmedagić izjavljivao kako studira pravo u Travniku i da je treća godini, na sto članovima Komisije je stigla diploma Američkog univerziteta u BiH. Faktor je objavio kako je tu diplomu stekao 2013. godine, dvije godine prije nego što je stupio na funkciju u OSA-i. Međutim, simptomatično je da u zvaničnoj biografiji koju je priložio uoči imenovanja 2015. nije naveo da je završio niti da pohađa ovaj fakultet.

To je jedno u nizu pitanja koja se vežu za ovaj cirkus.

Je li mu validna diploma?

Zanimljivo je da je upitna i validnost diplome koju je priložio. Naime, Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta BiH dala je preporuku o akreditaciji Američkog univerziteta u BiH na osnovu prijedloga Ministarstva obrazovanja Tuzlanskog kantona 15. 5. 2019. godine. Akreditacija, prema dokumentu, traje šest godina, što se računa od datuma izdavanja Rješenja o uslovnoj akreditaciji. Rješenje o uslovnoj akreditaciji doneseno je 26. 11. 2015., a rješenje o upisu 9. 2. 2016. godine.

Uvidom u dokumentaciju o akreditaciji Američkog univerziteta u BiH, koja se nalazi na njihovoj zvaničnoj web-stranici, evidentno je da ova visokoškolska ustanova upisana u Državni registar akreditovanih visokoškolskih ustanova u BiH rješenjem izdatim tek 18. 6. 2019.

Dakle, postavlja se pitanje validnosti i najnovije diplome koju je dostavio Mehmedagić.

Ako je diplomirao 2013., onda ima diplomu obrazovne ustanova koja u to vrijeme nije imala akreditaciju.

Kako je upisao fakultet?

Također, prema zakonskim odredbama u ovom periodu nije bilo moguće upisati prvu godinu studija sa završena tri razreda srednje škole. Naime, Raport je već ranije objavio Mehmedagićevu diplomu iz Željezničke škole sa praktičnom obukom “Vaso Miskin Crni” u Sarajevu. Tu je evidentno da je Osmica završio samo tri razreda srednje škole. Ne postoje dostupni podaci o tome da je u međuvremenu završio i četvrti razred.

Upitno poznavanje engleskog jezika

Iz srednjoškolskih diploma, evidentno je da Mehmedagić iz engleskog jezika imao zaključne dvojke i jednu trojku, pa je sljedeće logično pitanje kako je pratio predavanja, pisao istraživačke radove i polagao ispite na Američkom univerzitetu u BiH, gdje se nastava odvija na engleskom jeziku.

Sve su ovo otvorena pitanja na koja bi Mehmedagić morao dati odgovore, jer plaću na direktorskoj poziciji dobija iz budžeta kojeg pune poreski obveznici, odnosno građani BiH. Iako uživa veliku podršku i povjerenje predsjednika SDA Bakira Izetbegovića, logično je upitati se da li je to dovoljno da ostane na čelu OSA-e? Pitanje na koje nema odgovora je i to zašto SDA ne ponudi neko drugo ime za ovu poziciju, jer je sigurno da i ima školovanih kadrova koje ispunjavaju sve kriterije za imenovanje za direktora OSA-e.