Već 77 godina koncept uzajamno osiguranog uništenja (MAD) držao je korištenje nuklearnog oružja podalje.
Ali sve očajnija Rusija, zaglavljena u katastrofalnom ratu u Ukrajini, prijeti tom statusu quo. Dok ruski predsjednik Vladimir Putin postaje sve očajniji za rješenjem na bojnom polju, njegov je press sekretar ove sedmice odbio isključiti da će Rusija koristi nuklearno oružje ako se zemlja suoči s egzistencijalnom prijetnjom, piše The Daily Beast.
Među mnogim strašnim mogućnostima onoga što bi moglo uslijediti je upotreba “taktičkog nuklearnog oružja”.
“TACS” je uobičajena skraćenica za manje i “pametnije” taktičko nuklearno oružje. Neki su čak opremljeni funkcijom "Dial-A-Yield", koja može regulirati veličinu uništenja bombe. Za neke vojne analitičare, to čini nezamislivu perspektivu nuklearnog rata gotovo zamislivom.
Moglo bi se pretpostaviti iz eufemističkog izraza: “Taktičke nuklearne bombe – to ne može biti tako loše. Možda je to samo budućnost rata na koju bismo se morali prilagoditi."
Pa razmislite još jednom.
Jednom kada vidite oblak gljive, "niko neće znati je li to bilo oružje od 20 kilatona ili 1 megatona (1000 puta jače)", rekao je Joshua Pollack, urednik časopisa Noproliferation Review, kojeg izdaje James Martin Center for Noproliferation Studies .
“Sličniji su nego što biste očekivali u smislu njihove destruktivnosti”, rekao je Pollack za Daily Beast. “Čak je i ova mala nuklearna bomba iznimno destruktivna ovisno o tome gdje je bacite. Bila bi to vrlo velika eksplozija koja bi generirala elektromagnetski impuls i vjerovatno bi izazvala požare.”
Možda je to samo retorika, nuklearna ucjena, ali ako Putin učini nezamislivo, upitao je Pollack: "Kako ćemo odgovoriti na način da izbjegnemo Armagedon?"
Lawrence Korb, viši saradnik u Centru za američki napredak i bivši pomoćnik ministra odbrane u Reaganovoj administraciji, rekao je: "Razlog zašto se ovo oružje naziva taktičkim, vjerovatnije je da će se koristiti na bojnom polju."
"Rusi su to započeli", nastavio je Korb, misleći na rusku doktrinu "eskalacije radi deeskalacije", "a argument je bio da bi oni bili protuteža Rusima da ih imamo." Nuklearno oružje ima za cilj da neprijatelja natjeraju na razmišljanje, rekao je Korb, a "ako [Putin] posegne za nuklearnim rješenjem, on ne zna kako ćemo mi odgovoriti." Bi li Biden – ili svijet – prihvatio žrtvu nuklearnih napada na centre civilnog stanovništva?
Odgovor je gotovo siguran: Ne. Kako god se zvao u ovom trenutku, historija će ga pamtiti kao "Treći svjetski rat".