uzmi novac i bježi

Ne razumiju umjetnost. Slikar mora vratiti muzeju 67.000 eura jer je isporučio prazna platna

Prema dogovoru, Haaning je trebalo da ugradi novčanice u dva umjetnička djela 2021. godine

Danskom umjetniku Jensu Haaningu naređeno je da vrati 67.000 eura muzeju nakon što im je isporučio dva prazna platna za projekt koji je nazvao "Uzmi novac i beži".

Prema dogovoru, Haaning je trebalo da ugradi novčanice u dva umjetnička djela 2021. godine. Umjesto toga, isporučio je dva prazna platna, rekavši da je „uradio posao".

Konceptualni umjetnik

Sud mu je sada naložio da sredstva vrati s tim da može zadržatii određenu sumu za troškove koje imao oko izrade i isporuke platna, prenosi BBC.

Muzej je od poznatog konceptualnog umjetnika zatražio da reprodukuje dva ranija djela u kojima je koristio novčanice za predstavljanje prosječnih prihoda.

U djelu iz 2007, "Prosječan godišnji prihod Danske", novčanice (danske krune) pričvrstio je u ram platna. U drugom dijelu iz 2011. o austrijskim prihodima koristio je eura.

Dva dana prije otvaranja izložbe, umjetnik je poslao poruku putem elektronske pošte u kojem je obavijestio muzej da je poslao djelo.

Kada su otvorili kutije, lica zaposlenih u muzeju su se zacrvenila od bijesa. Umjetnik je stavio gotovinu u džep i isporučio prazna platna.

Iz muzeja od Haaninga tražili da vrati sav novac, oko 71.000 eura, ali je on to odbio.

Poslije duge pravne bitke, sud u Copenhagenu je naredio 58-godišnjem Haaningu da vrati muzeju novac.

Ta suma, kako se navodi, jednaka je onoj koju je muzej platio, umanjenoj za honorar umjetnika i troškove montaže.

Direktor se nasmijao

Direktor muzeja Leis Anderson rekao je da se glasno nasmijao kada je prvi put vidio prazna platna 2021. godine. Ipak je odlučio da ih izloži.

„Uzbudio je zaposlene i mene malo uznemirio, ali sam se nasmijao, jer je zaista bilo smiješno", rekao je Anderson.

Prije dvije godine, kada je slučaj i objelodanjen, Haaning je rekao da nema namjeru da vrati novac.

"Ja sam uradio posao i uzeo novac. To nije krađa. To je kršenje ugovora, a kršenje ugovora je dio posla", rekao je on.

Poslije presude, umjetnik je za TV2 Nord rekao da je muzej zaradio "mnogo, mnogo više" novca od onoga što je on uložio, zahvaljujući publicitetu koja je izazvao njegov potez.