Jedan od simbola Dana žena je crveni karanfil - cvijet koji se na 8. mart poklanja suprugama, majkama, sestrama, prijateljicama, kolegicama...
S više od 2000 godina dugom poviješću, ne čudi da je karanfil cvijet koji ima bogatu simboliku koja ovisi o boji cvijeta.
Uz crvenu ružu, crveni karanfil simbol je radničkog pokreta, a osim kao poklon za Dan žena redovan je prizor na demonstracijama u sklupu Međunarodnog praznika rada. Preduzeća su ga kao simbol radničkog pokreta na Dan žena poklanjala svojim radnicama.
Inače, svijetlocrveni karanfili simboliziraju divljenje, a tamni duboku ljubav i naklonost.
Ljubav i sreću simboliziraju bijeli karanfili, dok ljubičasti znače hirovitost. U Francuskoj je ljubičasti karanfil tradicionalni pogrebni cvijet koji se daje kao izraz saučešća povodom smrti voljene osobe.
Karanfil je i cvijet osoba rođenih u januaru, a formalni naziv ovog cvijeta, dianthus, grčkog je porijekla i znači nebeski cvijet.
Veza između karanfila i Majčinog dana nastala je u SAD-u 1907. godine kada je Anna Jarvis, žena koja je ustanovila ovaj dan, odabrala karanfil kao njegov simbol jer je to bio omiljeni cvijet njezine majke. Izabrala je cvijet u bijeloj boji koja je predstavljala čistoću majčine ljubavi.
U Koreji karanfilima se izražava divljenje, ljubav i zahvalnost. Crveni i ružičasti karanfili nose se za tamošnji Dan roditelja, a simbol su i Dana učitelja.
U mnogim zemljama, među kojima je i BiH, crveni karanfil nosi se na Praznik rada kao simbol radničkog pokreta.
Na Univerzitetu Oxford karanfil se tradicionalno nosi na ispite - bijeli na prvi ispit, ružičasti za ispite između i crveni za posljednji ispit.
Inače, karanfil je biljka za koju se pretpostavlja da je porijeklom s mediteranskog područja, a njena zeljasta stabljika raste i do 80 centimetara. Karanfili traže prozračno tlo koje je neutralno ili malo kiselo i puno sunca.
Originalna boja ovog cvijeta je svjetloružičasta, ali razvijene su i druge sorte među kojima crvena, bijela, žuta i zelena.