Još nije jasno ko je odgovoran za sinoćnje izgrede u Ljubljani u kojima je, po zadnjim podacima, lakše povrjeđeno 15 policajaca i nepoznat broj učesnika zbog epidemije zabranjenih protesta, niti šta je bio njihov cilj.
Kako je u petak popodne objavio Slovenski radio, a prenosi Hina, među onima koji su izazvali sukobe s policijom i na nju bacali granitne kocke te baklje, na što je ona reagirala suzavcem, vodenim topom i privođenjima, uočeni su i pojedinci iz "kriminalnog miljea", te privatnih zaštitarskih frimi povezanih s vlasnicima lokala u Ljubljani, koji su zbog odluke vlade i epidemije zatvoreni.
Stoga se može nagađati da je jedan od motiva događaja koje sada svi osuđuju pokušaj difamiranja vlade od onih kojima je onemogućena dobit i poslovanje, dodaje se.
Nakon sinoćnjih sukoba s policijom uahpšeno je 10 osoba. U međuvremenu se od nereda, u kojima je bilo i napada na novinarske ekipe te oštećivanja gradske imovine, ograđuju i osuđuju takve pojave sve političke stranke i drugi politički akteri i organizacije.
Predsjednik države Borut Pahor kazao je da najstrožije osuđuje nasilje kao sredstvo za ostvarivanje političkih ciljeva, jer sve demokratske institucije u zemlji funkcioniraju usprkos pandemiji. Izgrede je kao potpuno neprihvatljive osudila i Slovenska biskupska konferencija, pozvavši sve da poštuju mjere koje je donijela vlada Janeza Janše.
Od nezakonitih protesta ogradio se i ljubljanski gradonačelnik Zoran Janković, ali i grupa "Anonymous Slovenija" koja ih je bila najavila. Grupa je ustvrdila kako su pojedinci koji su se okupili oko parlamenta i umiješali među 500-injak prosvjednika djelovali na svoju ruku kao "provokatori".
Glasnogovornik slovenske policije kazao je još sinoć za medije da cilj demonstranata nisu bili protesti, nego izazivanje sukoba s policijom, što znači da će policija nastojati identificirati sve koji su se na skupu ponašali nasilno i pokušati ih procesuirati.
Novinarska udruženja, kao i opozicione stranke, osudile su napade na policiju, ali i na novinare koji su pratili događanje tokom nemira.
Među novinarima, ali i u široj javnosti, negativan odjek imaju izjave ministra unutrašnjih poslova Aleša Hojsa, člana stranke premijera Janeza Janše, koji krivicu za nerede pripisuje medijima. Prema njegovim riječima, za ranjene policajce i nerede koji "ne spadaju u mirnu Sloveniju" krive su medijske kuće, jer su mjesecima davale medijsku podršku "biciklističkim" protestima protiv Janše i njegove vlade, koji traju već mjesecima, ali su se odvijali mirno i uz nadzor policije.