Prijevremeni rezultati glasova u američkim "neodlučnim" državama možda nisu dobar pokazatelj hoće li demokratska kandidatkinja Kamala Harris ili republikanski suparnik Donald Trump pobijediti, kažu stručnjaci, zahvaljujući pravilima prebrojavanja glasova i čudnim okolnostima u nekoliko ključnih država.
Na izborima 2020. neke su države pokazale "crvenu fatamorganu", u kojoj je Donald Trump vodio u izbornoj noći, prije nego što je "plava promjena" dovela do toga da ga je demokrata i aktuelni predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden prestigao dok su se prebrojavali glasački listići poslani poštom za koje je glasalo više demokratskih pristalica.
Stručnjaci su točno predvidjeli da će se to dogoditi, ali Trump je ipak iskoristio ovaj preokret kako bi pojačao svoje lažne tvrdnje da su izbori pokradeni.
Trumpov predizborni tim rekao je da planira proglasiti pobjedu kada njegov tim bude vjerovao da je prešao 270 glasova elektorskog kolegija potrebnih za pobjedu na izborima.
To bi moglo biti preuranjeno, ovisno o tome koliko glasova tek treba prebrojati i odakle dolaze.
Kako će se sve odigrati ovisit će o tome kako i kada će se veliki broj glasačkih listića poslanih poštom ili ranih glasova obraditi i prebrojati u različitim državama.
Drugi faktor je to što demokrate obično žive u naseljenijim urbanim područjima, gdje prebrojavanje glasova traje duže.