Gaming

Neke od najboljih videoigara inspirirane su ovim knjigama

Mediji koji se međusobno inspiriraju nisu ništa novo za modernu kulturu - svako malo gledamo serije i filmove inspirirane videoigrama. No što je s igrama koje su inspirirane knjigama? Ovo su samo neke od njih

Knjige i videoigre u više su navrata pokazale da mogu 'surađivati', a mnogi popularni gejming naslovi izravno ili neizravno inspirirani su književnošću.

Dobra adaptacija knjige često bilježi dodatni uspjeh jer igre imaju koristi od već postojećih mitova, svjetova i likova, čak i ako izvorni autor nije previše uključen u njih. One razvojnom programeru daju slobodu i strukturu pri adaptaciji romana u videoigre, što često rezultira kreacijama koje bi svaki ljubitelj knjiga i igara trebao zaigrati.

Iako postoji mnoštvo prilagodbi koje možete izabrati, ovo je naš izbor.

Witcher 3

Serijal Witcher CD Projekt Reda adaptacija je posljednjih romana iz serijala Andrzeja Sapkowskog, no i utire vlastiti put originalnom naracijom. Witcher 3 i njegovih nekoliko ekspanzija se, prema mnogim fanovima, smatraju odvojenim svemirom.

Unatoč eventualnoj tužbi i stavu Sapkowskog, autor priče u igri Marcin Blacha stvorio je impresivnu mješavinu srednjevjekovne fantazije i nadnaravnog.

Mogućnost istraživanja golemih otvorenih krajolika i neke od nevjerojatno najbolje napisanih sporednih zadataka u videoigrama čine ovaj RPG naslovom koji jednostavno morate zaigrati.

Metro: Last Light

Originalna serija knjiga 'Metro' prati protagonista po imenu Artyom nakon što nuklearni rat rezultira postapokaliptičnom pustoši u velikom dijelu svijeta. Ova se tema dobro uklapa u Metro: Last Light, najbolju od triju adaptacija videoigara, sa svojim atmosferskim lokacijama, elementima horora i briljantnim opisima.

Velik dio scenarija rezultat je angažmana autora serijala knjiga Dmitrija Glukhovskog, također jednog od vodećih pisaca za Metro: Last Light, a on je dopustio ovoj videoigri da djeluje kao zaseban nastavak, a ne kao izravna adaptacija. Intenzivna akcija u kombinaciji s impresivnom pričom pokazuje koliko solidna igra može biti kada se u njezino stvaranje uključi autor izvornog materijala, piše Humble Bundle.

Shin Megami Tensei

Japanska RPG franšiza Shin Megami Tensei ima jedan od unikatnih pristupa adaptaciji knjige. Izvorne igre modificirale su ideju romana 'Digital Devil Story' o tinejdžeru koji stvara program za prizivanje demona da bi se osvetio.

Kako su izlazili novi nastavci, zadržana je ideja prizivanja, prikupljanja i spajanja demona u serijalu i spin-off seriji Persona, ali danas ima malo veze s izvornim materijalom. Ovaj fascinantan pristup znači da igrači mogu igrati ove duboke i zanosne JRPG-ove bez potrebe da znaju bilo što o knjigama koje su igre do sada vjerojatno nadmašile.

One i njihovi zapleti dovoljno su dobro napisani da očaraju autoricu izvorne serije knjiga Ayu Nishitani. Ona možda nije uključena u razvoj novijih naslova poput Shin Megami Tensei V, ali veliki je obožavatelj serije, voli ih igrati i svima im je dosad dala odobrenje.

Hogwarts Legacy

Iznimno popularan serijal Harry Potter adaptiran je u hrpu filmova i videoigara. Jedina adaptacija igre koja je dosegla razinu filmova i knjiga je Hogwarts Legacy, čija se radnja odvija u različitom razdoblju od onog u knjigama - u kasnom 19. stoljeću.

Hogwarts Legacy možda ne doseže kreativne visine kao izvorne knjige te za sobom vuče kontroverze vezane uz J.K. Rowling, no radi se o prvoj i jedinoj igri koja igračima nudi izbor klase te pruža priliku istraživanja prekrasnog svijeta i upoznavanje posve novih likova poput Sebastiana Sallowa.

I Have No Mouth, and I Must Scream

Harlan Ellison napisao je nagrađivanu naučnofantastičnu kratku priču 'Nemam usta, a moram vrištati' u jednoj noći 1966. Priča o posljednjih pet ljudi na Zemlji nakon što je umjetna inteligencija uzrokovala izumiranje čovječanstva dobila je fascinantnu adaptaciju u obliku avanture izdane 1995.

Ovaj legendarni remake kratke priče izrađen je uz pomoć samog Ellisona, a on je ispočetka napisao cijeli scenarij i čak je dao glas umjetnoj inteligenciji 'AM'. Ova je adaptacija, bez dvojbe, do danas ostala najboljim načinom da se iskusi priča originalne knjige. Ima srž onoga što je Ellison napravio 1966., ali s proširenim sekvencama zapleta i stiskom interaktivne narativne avanture, a istovremeno se bavi teškim temama poput genocida i mentalnog zdravlja.

Dante’s Inferno

'Božanstvena komedija' Dantea Alighierija jedan je od najslavnijih spjevova u srednjovjekovnoj književnosti - riječ je o putovanju do Boga u tri dijela. Prvi dio, Pakao, adaptiran je u jezivu i zadivljujuću hack-and-slash akcijsku igru ​​poznatu kao Dante’s Inferno. Razvijali su ga Visceral Games, autori kultnog Dead Spacea.

Danteov Pakao vrlo liberalno pristupa prvom dijelu 'Božanstvene komedije', noseći istu ideju čovjeka koji putuje kroz devet krugova pakla, s time da je protagonist do zuba naoružan križar koji spašava ženu od Lucifera. Brza borba i detaljni nadnaravni prizori čine ovu igru ​potencijalnim štivom za zagriženije fanove akcijskih avantura.