Ministar pisao ambasadama

Neki članovi VSTV-a ne stoje iza Lagumdžijinih izjava o reformi pravosuđa. Bunoza za Raport: Zabrinut sam

Nameće se pitanje zašto je Lagumdžija pisao stranim ambasadama i šta je želio postići svojim pismom, s obzirom na to da se nije obratio Ministarstvu pravde BiH
Bunoza

Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV) Halil Lagumdžija poslao je pismo stranim ambasadama u BiH, u kojem iznosi neslaganje sa izmjenama Zakona o VSTV-u. Lagumdžija je nedavno kritizirao i nacrt Zakona o sudovima, kazavši kako se VSTV protivi smanjenju nadležnosti Suda BiH.

Nakon Lagumdžije, ambasadama je pisao i ministar pravde BiH Davor Bunoza. Ministar Bunoza za Raport kaže kako je u svom pismu iznio stav kako smatra da su izmjene Zakona o VSTV-u vrlo korektne te je izrazio žaljenje zbog toga što se predsjednik VSTV-a nije obratio Ministarstvu pravde, kako bi se organizirala diskusija o spornim pitanjima.

Bunoza: Čekamo 10 godina

"Upoznao sam ambasadore i sa izdvojenim mišljenjem jednog člana VSTV-a koji nam se obratio i koji tvrdi da Lagumdžijini stavovi nisu i službeni stav VSTV-a, odnosno da članovi ne smatraju da u izmjenama Zakona ima išta loše. Izrazio sam zabrinutost činjenicom da se članovi VSTV-a obraćaju Ministarstvu pravde i kažu kako ne stoje iza onoga što je rekao predsjednik Vijeća", kaže Bunoza.

Ipak, ističe kako predsjednik VSTV-a ima pravo na svoje mišljenje i stav, ali napominje i kako je BiH blizu usvajanja zakona na koji se čeka već deset godina.

"To su reformski zakoni koji bi trebali uvesti red u pravosuđe. Zabrinjavajuće je što se članovi VSTV-a javljaju Ministarstvu i kažu kako to nije njihov stav. Čije je to stav, je li stav pojedinca ili cjelokupnog VSTV-a", pita se Bunoza te ističe kako on nema ništa protiv kritika i kako je Ministarstvo pravde pokazalo spremnost na saradnju, kada su usvojeni amandmani zastupnika u Zastupničkom domu.

Nameće se pitanje zašto je Lagumdžija pisao stranim ambasadama i šta je želio postići svojim pismom, s obzirom na to da se nije obratio Ministarstvu pravde BiH. Kako je potvrđeno Raportu, u VSTV-u je na sceni tihi bunt članova, koji se ne slažu sa onim što predsjednik Vijeća radi. Navodno se Lagumdžija nije konsultirao sa članovima Vijeća prije nego što je iznio neslaganja sa izmjenama Zakona o VSTV-u i nacrtu Zakona o sudovima.

Još je jedan detalj zanimljiv u cijeloj priči. Lagumdžijin stav o zakonima koji bi trebali donijeti red u haotično i netransparentno bh. pravosuđe, korespondira sa stavovima SDA. Na sjednici Glavnog odbora ove stranke održanoj u petak, izražena je neophodnost temeljite reforme bh. pravosuđa u skladu sa standardima Evropske unije i s ciljem jačanja vladavine prava.

Kakav je stav SDA

"Usvajanje zakonskih rješenja kojima se ne ispunjavaju uvjeti Evropske komisije i koji predstavljaju korak nazad u odnosu na postojeće stanje, što je slučaj sa Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH i Nacrtom zakona o sudovima BiH, nanosi ogromnu štetu nastojanjima da se unaprijedi stanje u bh. pravosuđu", jedan je od zaključaka glavnog odbora SDA.

Inače, izmjene Zakona o VSTV-u su među ključnim prioritetima iz Mišljenja Evropske komisije, kako bi se osigurao integritet bh. pravosudnog sistema. U Mišljenju se insistira da se pravosudni sistem BiH riješi sukoba interesa, da se osigura integritet nosilaca pravosudnih funkcija i transparentnost u radu.

Delegacija EU u BiH je ocijenila u utorak da su izmjene ovog zakona "korak u pravom smjeru".

Zakon treba biti potvrđen i u Domu naroda BiH, za šta su zastupnici Zastupničkog doma dali preporuku.