Microsoft je sa svojom podrškom operativnom sistemu Windows obično prilično jasan. Korisnici znaju do kad imaju službenu podršku za njihov operativni sistem, šta ona tačno znači i šta se događa kad ta podrška prestane.
No, čini se da ni u Microsoftu baš nisu potpuno sigurni što napraviti u slučaju Windowsa 10 (kojima podrška prestaje sljedeće godine) i Windowsa 11 koji bi ga trebali naslijediti.
Naime, kad su Windows 11 predstavljeni javnosti, iz Microsofta su poručili korisnicima kako je jedan od glavnih uvjeta za instaliranje novog operativnog sistema čip TPM 2.0 (Trusted Platform Module). Računari koja nemaju taj čip u sebi, neće, tvrdili su iz Microsofta, moći instalirati nove Windowse, što će u konačnici, izložiti njihove korisnike sigurnosnim rizicima.
Potom su tu "prijetnju" ublažili, rekavši kako korisnici mogu instalirati Windows 11 i na uređaje koji nemaju TPM 2.0, ali neće imati sve mogućnosti koje Windows 11 nudi. No, prije sedam dana, opet su promijenili mišljenje, objavivši kako, "s nadolazećim krajem podrške za Windows 10, korisnici trebaju provjeriti ispunjava li njihov računar ključne minimalne uvjete za instalaciju Windows 11, odnosno imaju li Trusted Platform Module 2.0".
I dok su milioni korisnika diljem svijeta pokušavali otkriti šta to tačno moraju imati na svom računaru kako bi instalirati Windows 11, isplati li im se platiti Microsoftu dodatnih 30 dolara za produženje podrške Windows 10 ili pak moraju početi razmišljati o kupovini novog računara, došla je nova obavijest iz Microsofta.
Naime, prema posljednjim informacijama, Microsoft sad dopušta instalaciju Windows 11 na starijim uređajima koji nemaju TPM 2.0. Čak su objavili i upute kako instalirati operativni program na takvim računarima. Ali, istovremeno su objavili i upozorenje da korisnici - to ne bi trebali raditi.
Jeste li se i vi pogubili u cijeloj situaciji? Niste jedini.
Microsoft, uz upute kako instalirati Windows 11 na starijim i nekompatibilnim uređajima, naravno, stavlja i gomilu upozorenja o potencijalnim problemima s kojima se korisnici mogu susresti zbog nekompatibilnog hardvera. Također, podsjeća i da korisnici čij računari neće ispunjavati minimalne uvjete, neće dobivati nikakva ažuriranja sistema.
Oni koji pokušaju instalirati Windows 11 na nekompatibilan računar dobit će cijeli ekran pun upozorenja, prije nego što im Microsoft omogući da prihvate taj rizik i instaliraju operativni sistem.
Većina će korisnika, vjerojatno, pričekati oktobar 2025. godine, kad i službeno prestaje podrška za Windows 10 i tek tada odlučiti šta dalje, prenosi Forbes.