Vijesti

Nermin Nikšić o stanju u Bosni i Hercegovini: “Iza svake afere koju dohvatite stoji neka od vladajućih stranaka”

"Ne spadam u ljude koji bi spekulisali ko će biti na listi sankcija Sjedinjenih Američkih Država i američke administracije. Ono što bih iskazao kao stav SDP-a i ono što je naše opredjeljenje čvrsto to je da je zaista krajnje vrijeme da se uhvatimo u koštac u borbi sa korupcijom i organizovanim kriminalom",  istakao je Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a BiH, za Federalnu televiziju.

"Moja vlada je na kraju mandata uspjela, kao mandatni zadatak, da donese Zakon o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala na federalnom nivou koji aktuelna vlada koju vode SDA i premijer Novalić za šest godina nisu našli za shodno da formiraju poseban odjel koji bi se bavio suzbijanjem korupcije i organiziranog kriminala.

Prvo mjesto

Ponekad mi zaista utopijski izgleda kad se daju novci od strane međunarodne zajednice kad se rade velike, krupne agende u kojima je u uvijek prvo mjesto borba protiv korupcije i kriminala, a mi u Federaciji praktično imamo pripremljen alat, imamo usvojen zakon, trebamo ga samo primijeniti, imenovati sudije i tužioce da to rade i ne želimo. A stalno pričamo o tome kako se borimo protiv korupcije i kriminala i onda na kraju imamo da oni koji pola radnog vremena provedu na sudu, a pola u vladi prave akcioni program borbe protiv korupcije i kriminala.", prenosi Federalna.ba.

Kaže da se političkim aferama i temama oko kojih se svađaju ne skreće pažnja samo sa korupcije i kriminala.

"Tu se skreće pažnja i sa stvarnih životnih problema građana. Dakle skreće se pažnja i ne razgovara se uopće o pravima radnika, o statusu radnika, o poslodavcima i olakšicama za poslodavce, stvaranju pretpostavki da ti poslodavci lakše funkcionišu i rade. Ne priča se o statusu penzionera, penzijama, ne priča s eo socijalnim kategorijama.

Dakle ne priča se ni o čemu o čemu bi trebalo da se priča i što bi trebalo da bude u fokusu pažnje vlade. Danas svi pričaju o tome hoće li biti prenosa nadležnosti ili neće, šta će biti od Izbornog zakona, tako da koriste to da skrenu pažnju sa onoga što je katastrofalno stanje u zemlji, a svakako i sa brojnih afera. Za šta god dohvatite afera je iza koje stoji neka od vladajućih stranaka."

Ističe da će izbori biti održani.

Svako ima izbor

"Svi koji ne budu zadovoljni, koji žele da bojkotuju, mogu bojkotovati. To je pravo svake političke partije. Ali je stvar u tome da će izbora biti, da se trebaju stvoriti pretpostavke da svako može da učestvuje na izborima i ja se konačno nadam da ćemo prvi put u historiji BiH imati fer i poštene izbore u kojima će biti do birača a ne do brojača."

Nikšić smatra da se, kada su u pitanju pregovori o izmjenama Izbornog zakona, nisu odmakli daleko od početka.

"Imali smo nekoliko pravac djelovanja. U startu je bilo rečeno da otpada mogućnost indirektnih izbora kad su u pitanju članovi Predsjedništva BiH. Postavljene su tri grupe pitanja - izbora članova Predsjedništva, izbora državnog Doma naroda i zaštite integriteta izbornog procesa. Etonacionalne stranke baš ne prihvatajku ni primjer da se ukine etnički prefiks kod izbora članova Predsjednišptva i dolazimo do toga da smo se zadnji put razišli na način da će se pokušati privoliti Milorada Dodika  da idemo u indirektne izbore.

Što se tiče SDP-a BiH mi smo vrlo jasni da nam je svejedno hoće li biti direktni ili indirektni izbor, za nas je vrlo važno da se isto bira i u RS-u i u FBiH. Ono na šta smo ukazivali kad je u pitanju Dom naroda, s tim nismo zadovoljni i uprkos ukidanju etničkog prefiksa. Mi smatramo da je važnije od toga da riješimo pitanje nadležnosti domova naroda i to je ono što potencira SDP BiH.

Smatramo da domovi naroda treba da odlučuju samo o pitanjima vitalnog nacionalnog interesa. I na kraju, set pitanja koja tretiraju zaštitu integriteta izbornog procesa, moram reći da smo to uspjeli nametnuti kao ključnu temu, da su se okupile sve opozicione političke partije prvo iz FBiH u državnom Parlamentu, gdje smo rekli da insistiramo na deblokadi institucija države BiH, da insistiramo da se nakon te deblokade prvo usvoje izmjene koje će garantovati da ćemo imati fer i poštene izbore, koje će garantovati zaštitu integriteta izbornog procesa.

Tek nakon toga smo kao opozicija spremni da pričamo o ostalim ustavnim promjenama i dubinskim izmjenama Izbornog zakona. I predstavnici opozicije iz RS-a su apsolutno podržali naš pristup kad su u pitanju fer i pošteni izbori, koji su podržali i pristup da nema blokade izbora.

Međunarodna zajednica

Smatram da je to sad snaga već i kad su u pitanju glasovi, podrška birača koju moraju respektovati i predstavnici međunarodne zajednice. Mi nismo dužni ispunjavati želje i uslove vladajućih stranaka i mi ćemo se boriti za ove principe."

Navodi da ono što se prezentira javnosti nije doživio na sastancima sa predstavnicima međunarodne zajednice.

"Nama je nekoliko puta ponovljeno da međunarodna zajednica nema nikakvu preferenciju, da su oni tu da insistiraju na razgovoru. Ja sam čak kritikovao taj pristup da morate razgovarati, razgovarajte i sve što se vi dogovorite mi ćemo vas podržati.

Da smo se mi mogli dogovoriti ne bi bilo visokog predstavnika u BiH, ne bi trebala Evropska komisija i njen specijalni predstavnik, ne bi trebali ni ti pregovarači. Zbog toga smatram da je to malo komformistički pristup i da on teško može dovesti do odgovarajućeg rezultata. Nekoliko puta sam imao priliku da čujem od njih kako postoji neki dogovor između HDZ-a i SDA.

Na zadnjem plenarnom sastanku imali smo priliku čuti optimizam SDA i HDZ-a da će brzo doći do dogovora. Imao sam priliku čuti da oni imaju dogovor i da sve zavisi od nas, odnonso ako bi mi prihvatili da bi SDA bio spreman da da ustupak određeni HDZ-u.

Pitao sam gospodina Izetbegovića da li je to tačno i on je svaki put to negirao. Imamo jednu koliziju u istupima gospodina Izetbegovića i njegovih prvih saradnika na ovim sastancima. Ono što je za nas važno, to je da ova opoziciona grupa drži određeni princip. Gospodin Komšić takođe stoji na ovim principima. Ukoliko ostanemo čvrsti ne mislim da može da se desi da se usvoje bilo kakve izmjene koje bi bile retrogradne, koje bi uvele nove podjele, a ne bi izvršavale presude Suda u Strazburu."

Sami se diskreditovali

Nikšić smatra da su se HDZ, Dragan Čović i delegati u Domu naroda koji su glasali za povlačenje Inzkovog zakona sami diskreditovali.

"Vidio sam da se pokušava reći kako je to bio dogovor s nekim predstavnicima međunarodne zajednice. Ja iz svog ugla mogu samo reći ukoliko je zaista bio dogovor s predstavnicima međunarodne zajednice, a neko je izigrao taj dogovor, nema nikakvog razloga da ne kažu s kim su se oni to od predstavnika međunarodne zajednice dogovarali i ko je to tražio od njih. Od nas nikad niko to nije tražio."

O Schmidtovoj poruci parlamentarcima da donesu svoj zakon o negiranju genocida pa će on povući Inzkov, kaže da je to jedino ispravno.

"Zakon koji je proglasio visoki predstavnik ima procedure kako se usvaja i kako se mijenja. Da biste promijenili taj zakon morate ga usvojiti. Ja podržavam pristup aktuelnog visokog predstavnika. Zakon o državnoj imovini se mora donijeti, a on se donosi u Parlamentu i mi smo spremni biti dio priče, dio rješenja i on mora biti u skladu sa Ustavom BiH i sa odlukom Ustavnog suda.

Nema potpisa

Ne dolazi u obzir, što se tiče SDP-a, da država potpisuje neke sporazume sa entitetima i Brčko distriktu o raspodjeli državne imovine jer to onda nije država, to nije zakon, to nije u skladu sa Ustavom. To je onda konfederacija."

O Zoranu Milanoviću kaže da ne zna šta se dešava s njim i da smatra da nije uredu to što radi.

"Žestoko se kajem što sam kao predsjednik SDP-a i što je SDP stao iza te kampanje, što je dao svoje posmatrače, što smo kao posmatrači učestvovali u tom izbornom procesu i dali zaista ogroman doprinos da suzbijemo zloupotrebu na biračkim mjestima u BiH. To nije Zoran Milanović iz kampanje, to nije onaj čovjek kojeg znam. On je bukvalno u stalnom konfliktu s nekim. Jedini koji su mu izgleda dobri i prihvatljivi ovdje su Milorad Dodik i Dragan Čović. Ja ga pozivam da s njima pravi što misli da treba praviti, zaista što se nas tiče prešao je crvenu liniju i sigurno u sljedećoj kampanji neće imati podršku SDP-a."

O sutrašnjoj sjednici NSRS-a Nikšić kaže da je prema saznanjima prilikom posljednje posjete Gabriela Escobara vrlo jasno rečeno da žestoke sankcije čekaju Dodika i ljude oko njega ukoliko krenu u vraćanje nadležnosti.

"Opredijelili su se da neće više donositi zakone nego određene zaključke, mada ja smatram da je to neprihvatljivo. Vidjet ćemo kakva će biti reakcija međunarodne zajednice. Potpuno je jasno da to što se donosi ne može proizvesti pravna dejstva, ne možete jednostrano to uraditi. Interesantna je ta metamorfoza Dodika.

On svakim danom sve više srlja u pravcu iz kojeg mu nema povratka i mislim da je i on svjestan da je ovo njegova posljednja politička utakmica. Dokle je spreman ići vidjećemo."

Neovisan rad pravosuđa

Nikšić kaže da nema nikakve dileme da treba dati podršku neovisnom radu pravosuđa.

"Nije sporna privatizacija nastala u mandatu moje vlade. A imali smo i mi ponudu da prodamo dionice Bosnalijeka. Mi to nismo željeli uraditi jer smo smatrali da je to strateška grana, da Federacija treba da zadrži svoj udio. Vlada FBiH je bila najveći dioničar u Bosnalijeku.

Sporna privatizacija je nastala 2016. godine i onda SDA nalazi načina kako će plasirati da se prikrije, pa, eto, Uzunović je imenovan u vrijeme kad je bio premijer Nikšić i oni su iz istog grada. Nedim treba da odgovara ako je nešto uradi, a da li je - to će pokazati, nadam se, u fer postupku. A gdje je tu Vlada FBiH, gdje je tu premijer? Je li moguće da oni nisu znali da se privatizuje Bosnalijek preko nekih offshore kompanija, od koga su dobili novac za to?"

"Trojka još nije razgovarala o zajedničkom kandidatu za izbore. Još se ne zna ni kako će se birati članovi Predsjedništva", zaključio je Nikšić.