Vijesti

Nešić: Bošnjački narod jeste najbrojniji, ali nije najstariji u BiH

RS je realnost, a najbolji čuvar njenog opstanka je autizam današnjih lidera bošnjačkih partija, odbijanje razgovora i slijepo insistiranje da je istina samo ono što oni kažu i da BiH pripada samo njima, rekao je predsjednik DNS-a Nenad Nešić u obraćanju u parlamentu NSRS.

Nešić je na posebnoj sjednici o političkoj i ekonomskoj situaciji u BiH naveo da generator i uzrok krize u Federaciji BiH, koja nema Vladu za razliku od RS.

On smatra da je problem to što bošnjačka politička elita želi cijelu BiH za sebe, da ponište historiju i iznova je napišu, navodeći da oni to i ne kriju.

"Bošnjački narod jeste najbrojniji u BiH, ali nije najstariji i nema historijsku tapiju na ovu zemlju", istakao je Nešić.

Kaže i da se u Bosni i Hercegovini, puno prije ezana s minareta čula su se hrišćanska zvona.

"Nećemo da budemo nikakvi Bosanci, mi smo pravoslavni hrišćanski Srbi i ovo je samo još jedna od država koju smo stvorili, a RS je način da je sačuvamo", rekao je Nešić.

On je ocijenio da je situacija u BiH katastrofalna, da je od Dejtonskog mirovnog sporazuma otišla trećina stanovništva.

Nešić je naveo da dolazak lider HDZ-a BiH Dragana Čovića na sjednicu doprinosi smanjenju tenzija i izgradnji tolerantnije atmosfere, što je nasušna potreba građana u BiH.

U obraćanju je podsjetio na stav opozicije kada je riječ o izboru člana Predsjedništva iz Republike Srpske da je jedino prihvatljivo da izbor bude direktan, te da nemaju ništa protiv da bude izbrisan prefiks "srpski".

"Ali smo isto tako smo spremni da prihvatimo da se kaže da se iz Republike Srpske bira jedan član iz reda srpskog naroda i ostalih", rekao je Nešić.

Predsjednik Socijalističke partije Srpske (SPS) Goran Selak rekao je da je njihova stranka za dogovor sa Bošnjacima i Hrvatima, te da Republika Srpska treba da vraća svoje nadležnosti kada je riječ o institucijama koje ne funkcionišu na nivou BiH.

"Mi smo za jaku i stabilnu Republiku Srpsku koja ima međunarodnu podršku, ali prije svega, koja ima podršku naše matice Srbije - koja je garant Dejtonskog sporazuma i najvažniji partner Republike Srpske", rekao je Selak u obraćanju.

U Banjaluci je podsjećamo u toku posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o političko – ekonomskoj situaciji u BiH.

U dokumentu "Političko-ekonomska situacija u BiH" se ističe da politička kriza u institucionalnom funkcionisanju BiH može biti prevaziđena stalnim i istrajnim razgovorima političkih predstavnika. Naglašava se da je zajedničkom analizom stanja i otklanjanjem uzroka moguće stvoriti povoljan ambijent u kojem bi institucije funkcionisale na osnovu Ustava i u korist svih naroda i građana.

"U svakom parlamentu, kao predstavništvu naroda na nivou BiH, entiteta i kantona, treba da se vode rasprave o svim bitnim pitanjima funkcionisanja BiH i na toj osnovi politički subjekti treba da nalaze održiva i pravedna rješenja do kojih se može doći samo na osnovi ravnopravnosti naroda, entiteta i građana", dodaje se u dokumentu.

Sjednici prisustvuju predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer RS-a Radovan Višković, predstavnici RS-a u institucijama BiH, lider SNSD-a Milorad Dodik, lider SDS-a Mirko Šarović, predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, lider PDP-a Branislav Borenović, predsjednik DNS-a Nenad Nešić, predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić, te lideri ostalih parlamentarnih stranaka.

Posebnoj sjednici prisustvuje i lider HDZ-a BiH Dragan Čović.

Poslanicima će se obratiti lideri političkih partija, te po dva predstavnika poslaničkih klubova, sa čim nisu saglasni poslanici opozicije.

Predsjednik Skupštine Nedeljko Čubrilović pojasnio je da je sve u vezi sa ovom sjednicom urađeno u skladu sa Poslovnikom i radu, pa i način obraćanja poslanik i gostiju.

Na platou ispred zgrade Skupštine okupili su se demobilisani borci Vojske Republike Srpske koji traže zakazivanje posebne sjednice o pravima boraca.