Ekonomija

Nestaje prostora za skladištenje nafte: Cijene bi mogle pasti ispod nule

rastu cijene nafte

Autoceste su prazne. Avioni su na tlu. Tvornice su u mraku - neviđeni pad potražnje za naftom doveo je do rezultata kakvi nisu viđeni 18 godina, piše CNN.

S druge strane, opskrba je i dalje stabilna usprkos sukobu cijena između Saudijske Arabije i Rusije, a američki proizvođači ne žele biti prvi koji će ugasiti proizvodnju.

To bi moglo značiti da je količina zaliha tolika da bi svijet uskoro mogao ostati bez prostora za spremanje nafte.

"Tržište počinje pokazivati kako ne samo da ne postoji potražnja za naftom, nego uskoro nećemo imati gdje s njom", rekao je Jeff Wyll, energetski analitičar u Neuberger Bermanu.

Drugim riječima, skladišta, rafinerije, terminali, brodovi i cjevovodi na kraju bi mogli dostići maksimalni kapacitet - nešto što se nije dogodilo od 1998. godine, navode iz Goldman Sachsa.

Ova situacija je dovela do toga da su neke cijene već pale ispod nule.

Nedavno je cijena nafte iz Wyominga bila na minus 19 centi, javili su iz Bloomberg Newsa prošle sedmice. Takve cijene zasigurno su bizarne, ali slična stvar se prošle godine dogodila i s plinom.

Naime, cijena plina u Teksasu je više od dvije sedmice bila u negativnom teritoriju jer nije bilo dovoljno cjevovoda, prenio je Reuters.

Ali čak i tada, negativne cijene prirodnog plina zapravo nisu obeshrabrile proizvodnju. To je zato što je prirodni plin bio uglavnom nusprodukt nafte.

Naftne kompanije bile su spremne prihvatiti gubitak prirodnog plina kako bi dobile ono vrijedno - naftu.

Sada američke naftne kompanije počinju donositi bolnu odluku o zatvaranju proizvodnje, iako nevoljko.

 

Starije i manje produktivne bušotine vjerovatno će se prve ugasiti, a čak i najjače američke naftne kompanije kažu da će smanjiti potrošnju i proizvodnju.

Također, navodi se kako bi industrija mogla izgubiti čak 5 miliona barela dnevno. Ipak, slaba potražnja uzrokovana pandemijom neće trajati zauvijek.

Aviokompanije će ponovno podići svoje avione i početi kupovati gorivo, a vozači će se vratiti na ceste.

Ali do tad, naftna industrija možda neće proizvoditi toliko nafte kao prije.

"Današnji višak mogao bi se pretvoriti u nestašicu, vodeći tako cijenu daleko iznad 55 dolara. To će u konačnici stvoriti inflacijski šok opskrbe naftom povijesnih razmjera", rekao je Jeffrey Currie iz Goldman Sachsa za CNN.