više pitanja nego odgovora

Nešto je jako čudno s padom ruskog vojnog aviona. CNN javlja da je ova misterija čudnija nego se misli

Ruski avion koji se jučer srušio na granici s Ukrajinom idalje je misterija. CNN donosi analizu misterioznog događaja.

Naime, još uvijek nije jasno zašto se ruski vojni transportni avion u srijedu srušio u regiji Belgorod u blizini granice s Ukrajinom, da li zato što ga je oborio projektil ili je pretrpio neki katastrofalan tehnički kvar. No sve 74 osobe u brodu su poginule, tvrde ruske vlasti.

Prve slike olupine na tlu su neuvjerljive; jedan video prikazuje posljednje sekunde aviona dok juri prema zemlji prije nego što eruptira velika vatrena kugla.

Ali ruske vlasti su tvrdile da su odgovorne ukrajinske rakete – i da su ubile 65 vlastitih ratnih zarobljenika, zajedno sa šest članova posade i tri ruska člana osoblja, koji su bili u Iljušinu Il-76.

Rusko ministarstvo odbrane saopćilo je da je avion uništio protuzračni raketni sistem raspoređen u području Liptsya u ukrajinskoj regiji Harkiv, nekih 80 kilometara od mjesta gdje je avion pao. Rečeno je da je radarska oprema otkrila lansiranja.

Ministarstvo odbrane je također tvrdilo da je "ukrajinsko vodstvo vrlo dobro znalo da će, prema ustaljenoj praksi, danas ukrajinsko vojno osoblje biti prevezeno vojnim transportnim avionima na aerodrom u Belgorodu radi razmjene" na kontrolnoj tački Kolotilovka na ruskoj granici s ukrajinskom regijom Sumyja.

Kao odgovor, ukrajinsko vojno zapovjedništvo je reklo da ruski vojni avion koji se približava Belgorodu smatra legitimnom metom, ali nije priznalo da je pucao na ruski transportni avion.

Udaljenost od 80 kilometara od Liptsya do mjesta nesreće bila bi veća od većine ukrajinskih raketnih sistema zemlja-zrak. Dužnosnik ukrajinske odbrambene obavještajne službe potvrdio je da se razmjena zarobljenika trebala dogoditi u srijedu, ali nije priznao da zna logističke detalje ruske strane razmjene. Citiran je još jedan ukrajinski vojni izvor koji tvrdi da je avion nosio ruske projektile, a ne zarobljenike.

Stoga je jedno pitanje jesu li Ukrajinci doista bili svjesni vremena i rute letjelice za koju Rusi kažu da je dovozila zarobljenike na mjesto razmjene, i dodatno bi li ta informacija bila prenijeta jedinicama na prvoj liniji preko granice Belgorod.

Međutim, dva snimača leta aviona mogla bi dati odgovore. Predstavnik hitne službe rekao je u četvrtak ruskoj državnoj novinskoj agenciji RIA Novosti da su "oba snimača leta - uređaj za snimanje parametara leta i snimač glasa - pronađeni" u dobrom stanju i predani istražiteljima.

Ali već postoje druge posljedice ove katastrofe.

Andrey Kartapolov, koji je predsjednik Odbora za obranu Dume u Moskvi, iznio je značajnu tvrdnju tvrdeći da su ispaljeni projektili bili iz sustava Patriot američke proizvodnje ili Njemačke proizvodnje IRIS-T koji su isporučeni Ukrajini, bez pružanja ikakvih dokaza. Ukrajina se obvezala da neće koristiti oružje donirano iz inozemstva za napad na ruski teritorij i to bi bilo vrlo značajno odstupanje od te politike. U svakom slučaju, IRIS-T ne bi imao domet da pogodi Ilyushin s najbližeg teritorija pod kontrolom Ukrajine. Patriot raspoređen (uz značajan rizik) tako blizu granice s Rusijom bio bi u dometu aviona.

Neki promatrači također ističu da je ruska proturaketna odbrana u tom području u srijedu bila u stanju pripravnosti i da je ukrajinska bespilotna letjelica oborena neposredno prije pada aviona. Međutim, guverner Belgoroda rekao je da se to dogodilo na lokaciji zapadno od grada, što bi ga stavilo najmanje 60 kilometara od mjesta gdje se Ilyushin srušio.

Još jedan zbunjujući element je da su prema ruskoj verziji događaja, ukrajinske ratne zarobljenike čuvala samo tri ruska osoblja u avionu (osim posade). Bivši ukrajinski ratni zarobljenik, Maksym Kolesnikov, rekao je u srijedu u objavi na X da kada prebačen je avionom iz Brjanska u Belgorod, bilo je oko 20 vojnih policajaca na 50 zarobljenika.

Dakle, ova katastrofa već ima više političkih dimenzija i još puno neodgovorenih pitanja. To je brzo postala još jedna epizoda u informacijskom ratu koji je konstanta u ovom sukobu.

Dmytro Lubinets, ukrajinski ombudsman za ljudska prava, rekao je u srijedu da “informacijski rat nije ništa manje važan od borbe na frontu… Neprijatelj je podmukao. Svi znamo kakve grozne metode Rusija može koristiti da destabilizira ukrajinsko društvo.”

Doista, rusko Ministarstvo odbrane u svom je saopćenju reklo da je "počinivši ovaj teroristički napad ukrajinsko vodstvo pokazalo svoje pravo lice - zanemarilo je živote svojih građana."

Vrijedno je podsjetiti da je Rusija tvrdila da je Ukrajina ubila vlastite ratne zarobljenike u napadu na kamp u Olenivki u Donjecku prije 18 mjeseci, tvrdnja koja je nakon opsežne forenzičke istrage izgledala krajnje dvojbeno.

Tada, kao što je najvjerovatnije u ovom slučaju, nije bila moguća neovisna analiza na terenu.

Ali veliki ruski vojni aviona bez proturaketne odbrane koji se približava Belgorodu – koji je i sam česta meta ukrajinskih dronova – bio bi primamljiva i vrijedna meta za Ukrajinu.

Stoga bi to bio let s velikim rizikom - osim ako Ukrajinci nisu bili obaviješteni o njegovoj svrsi, kao što su tvrdili Rusi. U cjelini, ruski avion Il-76 ostaju daleko izvan dometa ukrajinskih projektila; ovo bi bilo prvi put od sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu prije gotovo dvije godine da je jedan od njih oboren.

Ali Ukrajinci su proširili domet i učestalost svojih napada na Rusiju, koristeći dronove, projektile i sabotaže. Ranije ovog mjeseca, ukrajinska vojska je tvrdila da je oborila jedan od ruskih najnaprednijih aviona za rano otkrivanje, A-50, iznad Azovskog mora. Nije bilo vizualnih dokaza o olupini, a rusko ministarstvo odbrane nije odgovorilo na tvrdnju. Neki analitičari vjeruju da su Ukrajinci možda prenamijenili bateriju Patriot za izvođenje tog napada, ali nije bilo potvrde. Rakete Patriot općenito imaju domet nešto ispod 160 kilometara.

Za Ukrajinu, u vrijeme kada je bojno polje u pat poziciji i ima malo pobjeda za slavlje, napad na ruske baze, brodove, avione i infrastrukturu daleko izvan granice postao je drugačiji način za ometanje neprijateljskog vojnog stroja.

Ali ako se pojave dokazi koji potvrđuju verziju događaja koju nudi rusko ministarstvo odbrane i drugi u Moskvi, ono što bi za ukrajinsku protuzračnu odbranu bio udar, možda je umjesto toga bila užasna pogreška.