Otkrivamo

Nešto se čudno dešava oko smjene Zorana Galića. HDZ izgleda igra neku igru

Iz Parlamentarne skupštine BiH oglasili su se sinoć saopćenjem u kojem je javnost obavještena da je Nezavisni odbor PSBiH “vodeći računa o svojim nadležnostima uputio prijedlog Vijeću ministara BiH da razmotri mogućnost smjene Zorana Galića, zamjenika direktora SIPA-e”, ali imajući u vidu i da je Galić podnio sopstveni zahtjev za razrješenje s te dužnosti.

Zašto je Nezavisni odbor dao uopće alibi Vijeću ministara da može uvažiti i Galićev zahtjev za razrješenje? Naime sad se može desiti da na osnovu nedorečenog, odnosno zaključka s mogućnošću dvije opcije, Vijeće ministara Galića razriješi po sopstvenom zahtjevu pa bi on na taj nači mogao ostvari još i beneficije poput otpremnine ili nekih drugih pogodnosti.

U saopćenju PSBiH nijednom riječju nije spomenuto je li Nezavisni odbor zauzeo stav da je nedopustivo da se zamjenik direktora jedne od najvažnijih policijskih agencija skoro mjesec krije na nepoznatoj lokaciji i nijednom se nije oglasio o teškim optužbama koje mu se stavljaju na teret, a kamoli da se stavi na raspolaganje pravosudnim organima BiH i da se suoči s opružbama. Nezavisni odbor PSBiH, kako se navodi u saopćenju iz PSBiH ‘vodeći računa o svojim nadležnostima’ donio je navedeni zaključak u vezi s Galićem, međutim, pitanje je koliko je Odbor uistinu vodio računa o svojim nadležnostima, jer je jasno propisano da ovo “nezavisno tijelo PSBiH” predlaže i smjenu rukovodilaca i zamjenika rukovodilaca policijskih agencija.

Nezavisni odbor je čekao da Vijeće ministara od njega traži očitovanje o Galiću umjesto da su oni samoinicijativno razmotrili ranije situaciju u vezi s optužbama na račun Galića i jasno i transparentno se očitovali o tome da se Galić suspenduje ili smijeni s pozicije. Ovako, Nezavisni odbor se samo pridružio listi onih koji povlađuju bjeguncu od optužbi i faktički ga na neki način štite.

Jer Tužilaštvo BiH je još 9. jula objavilo da je Galić pod istragom zbog teških krivičnih djela zloupotrebe položaja u vrijeme dok je bio direktor GP BiH, da je pobjegao od hapšenja u Hrvatsku i da je imao doušnike u institucijama koji su ga upozorili na istragu zbog čega je i pobjegao. Od tada je prošlo više od 20 dana, niti ima potjernice za Galićem, niti ga izgleda ko traži, a sa druge strane stvara se ambijent da on uprkos tome što je pod teškim optužbama bude razriješen dužnosti i penzionisan.

Ako političari imenovani iz stranaka na funkcije u Vijeće ministara, poput onih kako saznaje Raport iz HDZ-a BiH zagovaraju da se udovolji Galiću, Nezavisni odbor morao je u ovom slučaju zauzeti ulogu inicijatora Galićeve smjene, uvažavajući sve optužbe koje mu se stavljaju na teret i činjenicu da je u bjekstvu, a ne biti puki davaoc alibija Vijeću ministara “da oni predlažu da Vijeće ministara razmotri smjenu, ali i da imaju u vidu i da je Galić tražio razrješenje. Ovakav zaključak uopšte nije u duhu i u skladu s nadležnostima koje Zakon o nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture BiH daje ovom odboru.

Ono što je još indikativno u cijelom slučaju jeste sam način na koji je Nezavisni odbor potaknut da razmatra Galićev slučaj. Naime, Galićev zahtjev osvanuo je na prošloj sjednici Vijeća ministara BiH i to na opće iznenađenje svih ministara osim onih iz HDZ-a, čiji je Galić i kadar.

Raspravljati o Galiću odbili su svi, uključujući i ministra sigurnosti Nenada Nešića koji, iako je to njegov resor, nije bio upućen u to da će se ta tačka naći na dnevnom redu, kao ni njegov kolega Staša Košarac koji je čak svoje iznenađenje podijelio sa novinarima u pauzi zasjedanja.

U suštini sve, pa i potez Nezavisnog odbora, ukazuje na to da HDZ pokušava progurati da se usvoji Galićev zahtjev za razrješenje umjesto da on bude smijenjen zbog ozbiljnjih sumnji u korupciju. Razlika bi za Galića bila enormna - smjenom, kako smo već napisalo, ne dobiva ništa dok bi razrješenjem na vlastitu inicijativu imal brojne pogodnosti pa i finansijske.