šta je ispod zemlje?

Nešto se ogromno nalazi ispod Afrike i Pacifika, a naučnici ne znaju šta je

Čudne se stvari događaju ispod površine Zemlje (kao i uvijek).

Nekih 2896 kilometara ispod kore planeta, otprilike na pola puta do središta Zemlje, mogu se pronaći dvije divovske mrlje na otprilike suprotnim stranama planeta. Jedan se nalazi ispod Afrike, dok drugi živi ispod sredine Tihog oceana.

Mrlje su tehnički poznate kao termokemijske gomile ili velike provincije niske brzine smicanja (LLSVP), regije veličine kontinenta koje se fizički razlikuju od okolnog Zemljinog plašta.

Skeniranja Zemljine unutrašnjosti jasno pokazuju da su mrlje tamo, ali malo se više zna o bizarnim strukturama - na kraju krajeva, nije lako poslati naučnike, pa čak ni sondu, u Zemljin plašt. Međutim, tajanstveni fenomen očito treba istražiti.

Jedna posebno fascinantna teorija je da su oni ostaci iz Zemljine formacije, prije 4,5 milijardi godina. Ako je to istina, mogli bi pružiti neke goleme uvide u unutarnje funkcioniranje Zemlje, kao i u njezinu složenu povijest.

"Dok su porijeklo i sastav mrlja još uvijek nepoznati. Sumnjamo da imaju važne tragove o tome kako je Zemlja nastala i kako danas funkcionira." Edward Garnero, stručnjak za unutrašnjost planeta i profesor na Sveučilištu Arizona State (ASU), rekao je u izjavi 2016.

Garnero je, zajedno s drugim geolozima s ASU-a, objavio recenziju o golemim kuglama plašta 2016. koristeći gomilu seizmičkih, geokemijskih i podataka mineralne fizike.

Iako nisu objasnili porijeklo i sastav "anomalnih provincija", članak je istaknuo kako bi one mogle igrati ulogu u svemoćnim geološkim silama koje vidimo na Zemljinoj površini, poput vulkanskih erupcija, pomicanja tektonskih ploča i potresi.

Mnogi vulkani nalaze se uz rubove tektonskih ploča, uzdižući se iz dubine Zemlje dok se granice urušavaju jedna u drugu, ali ne svi. Neki su formirani perjanicama plašta, stupom vrućeg kamenja koji se uzdiže iz dubine Zemljinog plašta, pomalo poput mrlje voska koja pluta na vrhu svjetiljke lave. Kada oblak dosegne krutu vanjsku ovojnicu Zemlje, magma se može skupiti i na kraju probiti površinu, formirajući vulkan.

Moguće je, iako nipošto sigurno, da bi divovske mrlje u plaštu ispod Afrike i Pacifika mogle probiti koru i stvoriti ogromne supervulkane koji imaju sposobnost eruptirati milijunima godina.

Ta jeziva misao ostaje spekulativna, budući da znamo tako malo o mrljama. Ipak, nije samo njihov zloslutni potencijal ono što bi trebalo pobuditi znatiželju znanstvenika i javnosti.

"Ako bi neuronaučnik pronašao nepoznatu strukturu u ljudskom mozgu, cijela zajednica znanstvenika mozga, od psihologa do kirurga, aktivno bi nastojala razumjeti njezinu ulogu u funkcioniranju cijelog sustava", objasnio je Garnero.

"Kako termokemijske gomile dolaze u oštriji fokus, nadamo se da će drugi zemaljski znanstvenici istražiti kako se te značajke uklapaju u veliku zagonetku planeta Zemlje."