Film

Netflixov Painkiller je imao strašnu priliku. Izgleda je da je nisu iskoristili

Iako najavljena kao serija snimljena prema velikom skandalu koji je prije nekoliko godina tresao Ameriku, Netflixov 'Painkiller' uglavnom nije ispunio velika očekivanja publike. Šteta, jer tema je bila odlična. Prema nekim podacima, zbog ovisnosti o opioidnim tabletama protiv bolova koje su legalno dobivali od liječnika u 25 godina umrlo je oko 300.000 Amerikanaca.

'Čudotvorni lijek koji vam vraća normalan život', kako su proizvođači reklamirali OxyContin kad su ga lansirali 1996., bio je zapravo legalna droga, puno jača od morfina. Iza svega je stajala utjecajna porodica Sackler u kojoj su generacijama bili liječnici i farmaceuti, ali i odlični biznismeni. Uz tvornicu lijekova Purdue Pharma imali su i marketinšku kompaniju specijaliziranu za propagiranje lijekova, a brend kojem su posvetili najviše pažnje bio je upravo njihov proizvod - OxyContin.

Problem je bio što su Sackleri učinili sve da dokažu kako OxyContin ne izaziva tešku ovisnost, iako bi pacijenti padali u ovisničku krizu odmah nakon završetka propisane terapije. Sackleri su zgrtali enormni profit jer su postali legalni dileri droge pod kapom zdravstvenog sistama. Pritom su uživali veliki ugled u javnosti kao izdašni mecene najvažnijih kulturnih ustanova, univerziteta, dobrotvornih udruga i fondacija u SAD i cijelom svijetu. Finansirali su naučne centre na Oxfordu i Univerziteta Columbia, a British Museum je nakon skandala prije godinu dana maknuo njihovo ime iz galerija i soba koje su finansirali.

Da bi krenuli u masovnu proizvodnju i domogli se milijardi dolara, Sackleri su razvili moćnu mrežu terenskih akvizitera čiji je zadatak bio nagovoriti što više liječnika da OxyContin bude glavna terapija protiv bolova. I trgovački putnici i liječnici bili su zasipani provizijom za 'poslovne uspjehe', proporcionalno količini recepata i količini preporučene doze. Za početnike je bila doza od 10 mg, zatim bi se povećavala na 20, pa 40 i onda na 80 mg, a 2000. Purdue Pharma je lansirala i OxyContin od 160 mg, kolokvijalno prozvan OxyCoffin (coffin - lijes). Nažalost, u seriji 'Painkiller' scenaristi Micah Fitzerman-Blue i Noah Harpster posrnuli su u nijansiranju likova.

Osim Richarda Sacklera, kojeg igra Matthew Broderick, najveće negativke su dvije mlade, atraktivne akviziterke. Igraju ih Carolina Bartczak i West Duchovny (kći Davida Duchovnyja) - koje u Porscheima obilaze liječnike ne bi li ih nagovorile da pacijente šopaju što većim količinama OxyContina. Scenarij je ovdje najtanji jer liječnici dobro znaju da ta dva curetka nikad nisu ni prismrdila medicini, a kamoli farmaceutskom fakultetu. Seriju spašava izvrsni Matthew Broderick u ulozi bezdušnog Richarda Sacklera te odlična Uzo Aduba u ulozi istražiteljice gubitnice Edie Flowers. Kad se 2021. napokon, nakon više od 20 godina, raskrinkala prljava igra unutar zdravstvenog sustava, Sackleri (navodno teški 11,5 milijardi dolara) morali su platiti 4,5 milijardi dolara kazne, a OxyContin je stavljen na listu opioidnih lijekova koji izazivaju ovisnost.

Provedena je i istraga među liječnicima za koje se utvrdilo da su zlorabili recepte zbog zarade i oni su kazneno odgovarali. No pitanje je zašto se čekalo dva desetljeća. Kao i svaki kriminal, ako se ne suzbije u začetku, i ovaj slučaj je stvorio još veći problem jer u međuvremenu se u Americi otišlo u drugu krajnost. Kako je izvijestio CNN u martu ove godine, milioni pacijenata u Americi koji doista trebaju jake lijekove protiv bolova zbog hroničnih bolesti više ne mogu pronaći liječnika koji bi im htio propisati toliko potrebne tablete. Jedna od njih je i Jessica Layman iz Dallasa, koja je ispričala novinarima svoj slučaj.

"Odbilo me njih 150, grubo me vrijeđajući. Rekli su mi 'Ne liječimo ovisnike o drogama'. Bolujem od dvostruke skolioze, kolapsa spinalnih diskova i artritisa i ništa mi ne djeluje kao metadon koji uzimam od 2013.", ispričala je. Ali od 2016. zakoni su postroženi i ne može se više dobiti toliko potrebna terapija.

"Imali smo veliki problem s opioidima i trebalo ga je riješiti. Savezne represije i smjernice stvorile su kolateralnu štetu, pacijenti su ostavljeni 'na suhom' - komentirao je Antonio Ciaccia, predsjednik konzultantske kompanije 3 Axis Advisors. A nakon još strože revizije iz 2022. i nakon što je eksplodirao skandal s OxyContinom, liječnici su dodatno smanjili broj opioidnih tableta koje daju bolničkim pacijentima nakon teških hirurških zahvata, a sve manje ljekarni naručuje opioidne lijekove, pa oni koji s razlogom imaju recepte, trpe stravične bolove. Slučaj 61-godišnjeg Dannyja Elliota iz Georgije je najdrastičniji. Bio je i sam farmaceutski zastupnik, a nakon strujnog udara 1993. patio je od teške povrede mozga i posljedično od jakih bolova. Kad u Georgiji više nije mogao legalno nabaviti lijek, obratio se liječniku u Kaliforniji koji mu je htio pomoći, ali je ubrzo od saveznog tužitelja dobio tužbu da je ilegalno izdavao recept za opioid u drugu saveznu državu. Nakon toga Danny i njegova supruga Gretschen u novembru prošle godine skončali su samoubistvom.