Vjerovatno jedna od najvećih afera jučer je zatresla Bosnu i Hercegovinu, preciznije pravosudno-paraobavještani sektor koji je godinama harao.
U munjevitoj akcija SIPA-e, koja se odvila pod nadzorom Tužilaštva BiH, jučer su uhapšeni aktuelni predsjednik Suda BiH Ranko Debevec i bivši direktor Obavještajne službe (OSA) Osman Mehmedagić Osmica.
Njih dvojica su uhapšeni na dvije različite lokacije, zanimljivo - obojica u restoranima, nakon čega su odvedeni u prostorije SIPA-e u Istočno Sarajevo.
Koga su 'slušali'?
Iz šturog saopćenja koje je objavio glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić saznalo se da se terete za zloupotrebu položaja i druga povezana krivična djela iz Krivičnog zakona BiH.
No, nezvanične informacije govore da se radi o šokantnoj aferi po kojoj je nelegalno prisluškivano stotine osoba.
Raport je jučer precizno objasnio kako se 'posao' odvijao i kako se afera uopće oktrila.
Nezvanične informacije koje ima Raport govore da je novo rukovodstvo OSA-e krenulo u potragu za dosjeima prisluškivanih osoba po zahtjevu Tužilaštva BiH.
U toku pretraživanja utvrđen je nedostatak 'papirologije'. Naime, za sva prisluškivanja potrebno je odobrenje Suda BiH odnosno predsjednika Suda BiH. U ovom slučaju Ranka Debevca.
U arhivi OSA-e je za posljednjih pet godina bilo više od 500 predmeta. U tzv. prijemnoj knjizi ti predmeti su zavedeni, a OSA je Tužilaštvu dostavila brojeve. Međutim, kada su naknadno zatražili i dokumentaciju vezano za to, odnosno naloge koji su potrebni - u arhivi ih nema za više od 100 predmeta.
Tokom istrage, a vjerovatno i procesa sigurno će biti otkriveno koga se sve prisluškivalo, a neke trenutno dostupne informacije govore da među prisluškivanih ima raznih profila. Tako se spominje da su prisluškivani senatori UNSA dok su vijećali o diplomi Sebije Izetbegović, brojni 'nelojalni' ljekari sa KCUS-a, politički oponenti SDA kao i nepodobni novinari.
Zanimljivo je da ovo nije prva afera u koju su bili upleteni njih dvojica u tandemu. Protiv Debevca se već vodio disciplinski postupak zbog druženja s Osmicom u trenutku kada se pred Sudom BiH vodio postupak protiv tadašnjeg direktora OSA-e. Raport je tad prvi objavio fotografije na kojima se njih dvojica vide kako ulaze u stan dekana Stomatologije Muhameda Ajanovića koji ih je i pozvao.
Debevec se tad izvukao iz ovog procesa kao i iz onog, kojeg je također pokrenuo Raport, za skrivanje imovine u Španiji i državljanstva ove države.
Mračne tajne
Kada se uzme u obzir da su Debevec i Mehmedagić 'stari znanci' nije teško zaključiti da bi na vidjelo mogle izaći i druge mračne tajne.
Naravno, veliko je i pitanje da li će se pojaviti saradnici kako iz OSA-a tako i iz pravosuđa koji mogu otkriti nove detalje 'poslova'.
A, da se strah uvukao pod kožu možda najbolje pokazuje šokantna informacija o sinoćnjem hapšenju advokatice Vasvije Vidović koju je Debevec uzeo za advokata. Kako je Raport još sinoć objavio, Vidović je uhapšena prilikom izlaska iz SIPA-e, jer su joj prilikom pretresa pronašli jedan od mobilnih telefona Ranka Debevca. Zbog toga se sumnjiči za pomoć izvršiocu nakon izvršenog krivičnog djela. To faktički znači pokušaj skrivanja dokaza.
No, pitanje je šta je to Ranka Debevca natjeralo da pokuša sakriti eventualne dokaze odnosno šta krije u telefonu pa je preko Vidović pokušao sakriti mobitel od istražitelja?
S obzirom na to koliku su moć i utjecaj imali i Debevec i Osmica zahvaljujući svojim pozicijama, slobodno se može reći da bi njihov slučaj mogao biti Pandorina kutija iz koje će uskoro izaći i drugi demoni.