Neviđena drama u četvrtfinalu SP-a. Norvežani napravili glupost i ispali

Španija i Danska su prvi polufinalisti SP-a u rukometu. Španija je u sjajnoj utakmici nakon dvije serije produžetaka pobijedila Norvešku 35:34, a Danska je pregazila Mađarsku 40:23. Te dvije reprezentacije će u petak igrati za finale. Večeras od 20:30 za polufinale igraju Francuska i Njemačka te Švedska i Egipat. Desila se neviđena drama u četvrtfinalu.

Norveška je susret počela puno bolje. Brzom i aktivnom grom u prvih deset minuta potpuno su iznenadili Španjolce. I preko sjajnog desnog krila Kristiana Bjornsena vrlo brzo su otišli na 6:2 i na 7:3. Španjolci su u tom periodu izgledali usporeno, zbunjeno. Posebno je dosta u napadu griješio Joan Canellas, dok je na drugoj strani Sander Sagosen fantastično pronalazio najbolja rješenja, posebno preko nepogrešivog Bjornsena.

Izjednačeno prvo poluvrijeme

No, momčad velikog Jordija Ribere pokazala je zašto je toliko dugo u samom vrhu svjetskog rukometa. Aktualni doprvak Europe je zgusnuo obranu, De Vargas je počeo braniti vanjski šut. Norvežani su počeli griješiti, a braća Dušebajev zabijati i začas je bilo 7:7, a onda su Španjolci su 22. minuti i poveli 10:9.

Ipak, Norveška se smirila, stala je na loptu i nastavila je s igrom s početka utakmice. Tako da je preokrenula rezultat i na poluvrijeme se otišlo s 13:12 za Skandinavce.

Početak drugog poluvremena je bio izrazito efikasan. Nekoliko prvih napada obje su momčadi zabile i u tom se periodu igrao gol za gol. Nakon gola Canellasa s devet metara u 40. minuti rezultat je bio 17:17.

Nakon igre gol za gol Španjolska je u 43. minuti opet povela 20:19, uglavnom zahvaljujući De Vargasu, koji je najprije skinuo sedmerac. Onda i čisti zicer s krila Bartholdu. U tim trenucima smo gledali fantastični, atomski rukomet, a prednost se selila čas na jednu, čas na drugu stranu.

Osam minuta prije kraja mogla je Španjolska otići na 23:22, no Canellas je promašio sedmerac, a Norvežani su zabili iz kontre. Španjolci su opet promašili, a Barthold se s krila miče iza leđa Daniela Dušebajeva i s pozicije pivota pogađa za vrijedna +2. Ipak, Furija se ni tada nije predala. I s dva gola Figuerasa je izjednačila na 24:24 pet minuta prije kraja.

Bergerud je obranio Alexu Dušebajevu, a Sagosen soloprodorom zabija za 25:24. Johannessen je grubo povukao Alexa Dušebajeva i morao je na dvije minute na klupu, a Figueras je promašio još jedan sedmerac, čak četvrti na ovoj utakmici.

Neviđena glupost Bjornsena spasila Furiju

Na drugoj strani Sanchez-Migallon također radi faul za dvije minute i Norveška je imala sve u svojim rukama. Sagosenu je Perez De Vargas obranio šut i Španjolska je imala napad za izjednačenje u zadnjoj minuti.

Nisu uspjeli i Norveška je imala napad 20 sekundi do kraja. No napravili su totalnu glupost i nisu išli na gol. Bjornsen je imao put prema vratima, no odlučio je loptu vratiti unatrag. I suci su Norveškoj uzeli posjed. Lopta je došla do Daniela Dušebajeva koji sa zvukom sirene zabija za produžetak.

U produžecima se igralo tvrdo i čvrsto, malo golova je palo, a vratari Bergerud i De Vargas držali su svoje ekipe na životu. Nakon prvih pet minuta bilo je 27:27. Reinkind soloprodorom zabija za 28:27, a Fernandez odmah izjednačuje s lijevog krila.

De Vargas heroj nakon dvije serije produžetaka

De Vargas brani zicer s crte Bartholdu, Alex Dušebajev zabija za 29:28, a De Vargas još jednom brani Sagosenu šut s devet metara u zadnjoj minuti drugog produžetka. Španjolci gube loptu, a Norvežani zabijaju za novo izjednačenje. Do kraja je ostala jedna sekunda, a Norveška je dobila dvije minute. Canellas je probao preko zida, ali nije uspio. Otišlo se u novih dva puta po pet minuta.

Početak druge serije produžetaka bio je izrazito efikasan. U prve dvije minute pala su čak četiri gola, dva na svakoj strani za 31:31. De Vargas je zaključao svoja vrata, a Canellas zabija za +1, no svojim devetim golom Bjornsen pogađa za 33:33. Figueras pogađa za 34:33, kao i Sagosen za novo izjednačenje. Daniel Dušebajev sjajnim golom s deset metara zabija za 35:34 pola minute do kraja, a De Vargas obranom vodi Furiju u polufinale.

Danska razbila Mađare

U drugom četvrtfinalu nikakve drame i neizvjesnosti nije bilo. Danci su pregazili Mađare 40:23. Već nakon prvih pola sata je sve bilo gotovo kad je branitelj naslova imao ogromnih 21:12. Početkom drugog poluvremena Danci su nastavili gaziti nesretne Mađare i u 42. minuti je rezultat bio nestvarnih 31:16. Do kraja je bilo samo odrađivanje.

Mathias Gidsel je sa devet pogodaka bio najbolji strijelac reprezentacije koja će pokušati doći do trećeg uzastopnog naslova svjetskog prvaka. Po pet golova postigli su Niclas Kirkelokke i Emil Jakobsen. Mađarske strijelce su sa po šest pogodaka predvodili Richard Bodo i Mate Lekai.