SAUDIJSKA ARABIJA

Neviđeno arheološko otkriće: Drevni ljudi živjeli su u cijevima lave u arapskoj pustinji

NU pustinjama sjeverne Saudijske Arabije, arheolozi su iskopali revolucionarno otkriće - dokaz o ljudskom boravku unutar cijevi lave. Riječ je o nečem što nikada prije nije dokumentirano.

Cijevi lave, nastale tokom vulkanskih erupcija, stvaraju tunele ispod stvrdnutog površinskog sloja lave, pružajući prirodna skloništa.

Matthew Stewart sa Univerziteta Griffith, zajedno sa svojim timom, istražio je Umm Jirsan, najveću poznatu cijev lave u Saudijskoj Arabiji, otkrivajući artefakte stare najmanje 7000 godina, koji potencijalno dosežu starost i do 10.000 godina. Uprkos izazovnom pustinjskom okruženju, navedena otkrića bacaju svjetlo na drevnu ljudsku aktivnost. Istraživanje vezano za to objavljeno je u časopisu PLoS ONE.

Stewart naglašava oštar kontrast između surove pustinjske površine i hladnog, zaštićenog okoliša unutar cijevi lave, ističući njihov potencijal kao utočišta za drevne stanovnike. To otkriće, napominje on, značajno mijenja razumijevanje prahistorije te regije.

Iskopavanja su otkrila ne samo alate i keramiku, već i životinjske kosti. Ipak, vjeruje se da su neke ljudske kosti pronađene unutar cijevi donijele hijene.

Susjedne cijevi lave također sadrže umjetnost na stijenama, koja prikazuje domaće životinje, nudeći uvid u kulturni kontekst drevnih stanovnika. Mike Morley sa Univerziteta Flinders naglašava značaj cijevi lave u ljudskoj historiji.

Kao naučnik koji prvenstveno radi u pećinama, uzbuđen sam što imamo još jednu vrstu pećinskog sistema koji su koristile ljudske populacije u prošlosti. Ovi nalazi predstavljaju riznicu arheoloških informacija za Arabiju, ogromnu regiju koja je tek nedavno sistemski istražena za prethistorijsku arheologiju, kaže Morley.

Štaviše, implikacije se protežu izvan Zemlje, s cijevima lave na Mjesecu i Marsu koje su predložene kao potencijalna skloništa za buduća ljudska istraživanja, što je ideja koja dobiva na snazi sa svakim novim otkrićem na našem planetu, piše New Scientist.