Nova studija naučnika iz Velike Britanije i Sjedinjenih Američkih Država otkriva da vrijeme kada unosimo hranu u organizam može igrati ključnu ulogu u zaštiti zdravlja srca kod osoba koje rade noćne smjene.
Naučnici sa Univerziteta u Southamptonu i bolnice Mass General Brigham sproveli su istraživanje koje je pokazalo da bi isključivo dnevni unos hrane mogao smanjiti kardiovaskularne rizike kojima su smjenski radnici izloženi.
Prethodna istraživanja već su ukazivala da rad u noćnim smjenama može imati ozbiljne posljedice po kardiovaskularni sistem, a nova studija, objavljena u uglednom časopisu Nature Communications, ide korak dalje i istražuje potencijalnu zaštitu putem promjene rasporeda ishrane.
Tokom dvosedmičnog istraživanja naučnici su posmatrali 20 zdravih, mladih učesnika koji su bili izloženi uslovima bez prirodne svjetlosti i bez ikakvih pokazatelja vremena, kako bi se izolovao efekat cirkadijalne neusklađenosti – nesklada između unutrašnjeg biološkog sata i vanjskog okruženja.
Učesnici su morali ostati budni 32 sata u slabom osvjetljenju, ležati u istom položaju i svakog sata konzumirati istu količinu hrane. Nakon toga, tokom simulacije noćnog rada, ponuđeno im je da biraju hoće li jesti samo tokom dana ili i noću, kao što to većina smjenskih radnika u stvarnosti i radi.
Rezultati su pokazali da su faktori rizika za kardiovaskularne bolesti – uključujući krvni pritisak, nivoe inhibitora aktivatora plazminogena-1 (koji može povećati rizik od krvnih ugrušaka) te pokazatelje rada autonomnog nervnog sistema – bili znatno niži kod onih koji su jeli isključivo danju.
„Naše prethodno istraživanje već je ukazalo da cirkadijalna neusklađenost povećava rizike za zdravlje srca“, izjavio je profesor Frank Scheer, direktor Programa medicinske hronobiologije u Brigham and Women’s Hospital. „Sada smo željeli saznati da li postoji način da se ti rizici ublaže. Rezultati pokazuju da tajming unosa hrane može igrati značajnu ulogu.“
Dr. Sarah Chellappa, izvanredna profesorica sa Univerziteta u Southamptonu i voditeljica istraživanja, dodala je: „U našem eksperimentu smo pažljivo kontrolisali sve druge faktore, tako da s visokim stepenom sigurnosti možemo reći da je upravo vrijeme unosa hrane ključno za ove promjene u zdravstvenim parametrima.“
Ovo istraživanje otvara vrata mogućnosti da se zdravlje smjenskih radnika zaštiti jednostavnom promjenom životne navike – ograničavanjem ishrane samo na dnevne sate.