Nova studija južnokorejskih naučnika ukazuje na zabrinjavajuću moguću vezu između visokorizične infekcije humanim papiloma virusom (HPV) i povećanog rizika od smrtnog ishoda uzrokovanog kardiovaskularnim bolestima kod žena.
„HPV je vrlo česta infekcija, poznata po tome što određeni sojevi mogu uzrokovati rak grlića materice“, navode autori studije sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Sungkyunkwan u Seulu, među kojima su profesori Seungho Ryu, Yoosoo Chang i Hae Suk Cheong.
Prethodna istraživanja pokazala su da HPV može izazvati upalne procese u krvnim sudovima i doprinositi nakupljanju plaka u arterijama, ali, kako kažu naučnici, „ovo je prva velika studija koja istražuje povezanost između visokorizične HPV infekcije i smrtnog ishoda od kardiovaskularnih bolesti“.
U studiji je učestvovalo 163.250 žena iz Južne Koreje koje nisu imale evidentirane srčane bolesti. Prosječna dob ispitanica bila je 40 godina, a one su obavljale redovne zdravstvene preglede svake ili svake druge godine, u periodu od osam i po godina.
„Otkrili smo da žene koje imaju visokorizičnu HPV infekciju imaju 3,91 puta veću vjerovatnoću da će se kod njih razviti opasni plak u arterijama u poređenju s ostalim ispitanicama“, navode naučnici. „Također, vjerovatnoća smrtnog ishoda od srčanih bolesti kod tih žena bila je 3,74 puta veća, dok je rizik od smrtnog ishoda usljed moždanog udara bio čak 5,86 puta veći.“

Rizik je bio još izraženiji kod žena koje su bile pretile i istovremeno zaražene visokorizičnim HPV-om.
„Znamo da upala igra ključnu ulogu u nastanku i razvoju kardiovaskularnih bolesti, a virusne infekcije mogu biti okidači tih upala“, pojasnio je prof. Cheong. „HPV je već dugo povezan s razvojem raka grlića materice, ali sada postoje dokazi da isti virus može biti prisutan i u krvotoku, gdje potencijalno izaziva upale krvnih sudova i doprinosi njihovom začepljenju.“
Studija, objavljena u časopisu European Heart Journal, naglašava potrebu za „sveobuhvatnom brigom o pacijenticama s visokorizičnim HPV-om“.
„Ljekari bi trebali pratiti kardiovaskularno zdravlje žena s ovom vrstom infekcije, posebno ako se kod njih javljaju i drugi faktori rizika poput pretilosti“, istakao je Cheong.
„Važno je da žene koje su nosioci visokorizičnog HPV-a budu svjesne potencijalnih rizika, kako za zdravlje srca tako i za rizik od raka grlića materice. Redovni pregledi i zdrav način života ključni su koraci u prevenciji.“
Naučnici upozoravaju da trenutno ne postoje ciljani antivirusni lijekovi za HPV, niti dovoljno efikasne farmaceutske intervencije za upale koje virus može izazvati. Zato pozivaju na „dodatna istraživanja u pravcu razvoja strategija vakcinacije koje bi mogle doprinijeti smanjenju prisustva visokorizičnih sojeva HPV-a“.

Također navode da je potrebno ispitati „da li infekcija visokorizičnim HPV-om ima sličan učinak i na muškarce“.
„Ako se naši nalazi potvrde, to bi moglo imati ozbiljne implikacije na javno zdravstvo. Povećanje stope vakcinacije protiv HPV-a moglo bi igrati važnu ulogu u smanjenju dugoročnih kardiovaskularnih rizika“, zaključio je prof. Ryu.